Amerykańscy lotnicy przesiądą się na iPady

Najnowsze

Aktualizacja:
USAFPiloci wojskowi już testowali tablety

Amerykańskie lotnictwo wojskowe złożyło wielkie zamówienie na iPady. USAF chce nabyć 18 tysięcy tabletów produkowanych przez firmę Apple. iPady warte 9,36 miliona dolarów mają służyć pilotom samolotów transportowych, którzy będą na nich mieli zapisane mapy i różnego rodzaju instrukcje oraz dokumenty, które teraz muszą nosić w wersji papierowej.

Przetarg na dostarczenie USAF tysięcy tabletów wygrała firma z Phoenix, która ma teraz rok na wywiązanie się z umowy. Konkretny model iPada2, który zamówiło lotnictwo, kosztuje w sklepie w USA 599 dolarów. Wojsko dostanie zniżkę, wynikającą z rozmiaru zamówienia i pojedynczy tablet będzie kosztował 520 dolarów.

iPady ze specjalnym oprogramowaniem trafią w ręce pilotów i nawigatorów samolotów transportowych oraz latających cystern. Maszyny takie jak C-5 Galaxy, C-17 Globemaster, C-130 Herkules i tankowce KC-10 oraz KC-135 wykonują bardzo długie misje i często przelatują dziennie przez pół świata. Ich załogi muszą z sobą nosić naręcze map, notatek oraz instrukcji.

Wojsko bierze przykład z linii cywilnych i chce ulżyć lotnikom, aby mogli sprawniej i szybciej wykonywać swoje zadania. Dlatego wszelkie papierowe pomoce mają się w przyszłości mieścić na jednym tablecie. Dotychczasowe ograniczone testy wykorzystania iPadów 2 zostały uznane za sukces.

Podobne rozwiązanie nie jest planowane w przypadku pilotów samolotów bojowych.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: USAF