Amerykańscy konsumenci więcej wydali

Najnowsze

EPAWzrost gospodarczy jest zbyt słaby, żeby bezrobocie zaczęło trwale spadać

Wydatki amerykańskich konsumentów wzrosły w trzecim kwartale najbardziej od czterech lat, co może oznaczać, że gospodarka odzyskuje siły. Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2010 roku o 2,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału - podał w piątek Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB właśnie o 2,0 proc. W II kwartale 2010 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym licząc kwartał do kwartału.

Zakupy gospodarstw domowych, które w 70 procentach decydują o tym, czy gospodarka się rozwija, wzrosły w trzecim kwartale o 2,6 proc. To największy kwartalny wzrost od początku ożywienia rozpoczętego w połowie 2009 roku.

Raport Departamentu Handlu pokazuje jednak, że wzrost pozostaje zbyt słaby, żeby zaczęło spadać bezrobocie, które nadal oscyluje w okolicach 10 proc. A to może być argumentem dla Fed, żeby dosypać pieniędzy do gospodarki.

- Potrzebujemy zrobić więcej, żeby osiągnąć faktyczne ożywienie na rynku pracy. Raport utwierdzi Fed w decyzji o skupie aktywów - powiedział Bloombergowi Michael Feroli, główny ekonomista w JPMorgan Chase & Co. w Nowym Jorku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA