Amerykanie zajrzą ci do przelewów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ty przelewasz, oni wiedzą...

Parlament Europejski zaakceptował porozumienie UE-USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem. Poprzednią wersję porozumienia SWIFT w lutym PE odrzucił, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli Unii Europejskiej.

Teraz za głosowało 484 posłów, przeciwko zaś 109.

Eurodeputowani zatwierdzili porozumienie, choć wielu z nich wskazywało, że nie wszystkie postulaty PE zostały zrealizowane. Sprawozdawca projektu, liberalny eurodeputowany Alexander Alvaro przekonywał jednak, że PE odniósł w negocjacjach zwycięstwo, gwarantując, że w ciągu pięciu lat UE będzie miała własny antyterrorystyczny program śledzenia przepływów finansowych. Obecnie UE musi polegać na współpracy z USA w tym zakresie.

Nowa umowa, po poprawkach wniesionych po odrzuceniu poprzedniej wersji przez PE, zawiera gwarancje, że obywatele UE nie będą dyskryminowani względem obywateli USA i umożliwia im korzystanie z administracyjnych i sądowych środków odwoławczych; gwarantuje też lepszy monitoring dzięki procesowi regularnych przeglądów oraz obowiązkowi zatwierdzania wniosków o przekazanie danych przez sądowy organ publiczny. Uwzględniając obawy PE, nowa umowa UE-USA przewiduje też wzajemność ze strony USA, kiedy UE ustanowi własny program śledzenia transferów.

Porozumienie umożliwi USA dostęp od 1 sierpnia do danych bankowych i finansowych z blisko 8 tys. banków i instytucji finansowych z 200 krajów świata, którymi zarządza mająca siedzibę pod Brukselą firma SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Stąd nazwa porozumienia. Dziennie przez SWIFT przepływa około 9 milionów zleceń o wartości w sumie 6 bilionów dolarów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24