Amerykanie już nie pożyczają

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huAmerykanie mniej konsumują, więc i mniej pożyczają

Rekordowy spadek wartości kredytów konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyła Rezerwa Federalna, w lipcu wartość takich kredytów stopniała wobec czerwca aż o 21,6 miliardów dolarów. To najwięcej od czasu gdy rozpoczęto gromadzenie takich danych, czyli od 1943 roku.

Lipcowy spadek był już szóstym z rzędu - to najdłuższa taka seria od 1991 roku. Jednocześnie okazał się ponad 5 razy głębszy, niż oczekiwali analitycy.

Za spadkiem wartości kredytów stoi przede wszystkim rosnące za oceanem bezrobocie i coraz ostrzejsze warunki udzielania kredytów.

Eksperci interpretują dane jako dowód na to, że wydatki konsumenckie - które odpowiadają za 2/3 amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto - jeszcze długo nie ulegną znacznemu ożywieniu. Stopa bezrobocia w USA już teraz sięga najwyższego poziomu od 26 lat - czyli 9,7 procent. Według prognoz jeszcze w tym roku wskaźnik wzrośnie do 10 procent.

Zmniejszeniu akcji kredytowej nie zapobiegł też program "kasa za graty", uruchomiony w lipcu. W lipcu suma pożyczek na samochody i przyczepy kempingowe spadła o 15,4 miliardy dolarów.

Źródło: Bloomberg.com, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu