Amerykanie już mniej boją się kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW Ameryce nastroje powoli się poprawiają

Amerykanie bardziej optymistycznie patrzą na sytuację gospodarczą i dobrze oceniają pierwsze decyzje administracji Baracka Obamy. Według nowego sondażu, już tylko 1/3 mieszkańców USA uważa, że gospodarka ich kraju nadal stacza się w przepaść. Poprzednio pesymistów była ponad połowa.

W ankiecie, przeprowadzonej wspólnie przez dziennik "New York Times" i stację CBS News, tylko 34 procent respondentów uznało, że sytuacja gospodarcza kraju pogarsza się - w styczniu takiego zdania było 54 procent ankietowanych. 20 procent Amerykanów uważa, że w gospodarce następuje poprawa, gdy w styczniu taką optymistyczną opinię wyrażało tylko siedem procent ankietowanych.

W polityce jeszcze lepiej

W porównaniu z poprzednimi sondażami o 15 procent - do 39 procent - wzrosła liczba osób, uważających, że Stany Zjednoczone generalnie idą w dobrym kierunku. Podczas gdy w styczniu aż 79 procent ankietowanych oceniało, że polityka kraju jest błędna, w ostatnim sondażu ich liczba spadła do 53 procent.

W tym samym badaniu aż dwie trzecie respondentów pozytywnie wypowiedziało się na temat kierunków polityki nowej administracji USA.

Tylko 31 procent - najmniej od 25 lat - ankietowanych zgłosiło swe poparcie dla Republikanów - podaje "New York Times".

Sondaż "New York Timesa" i CBS News został przeprowadzony wśród 998 dorosłych Amerykanów w końcu ubiegłego tygodnia. Margines błędu ankiety oceniono na około trzy punkty procentowe.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu