Amerykanie będą wiercić pod Zamościem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Poszukiwania i odwierty będzie robić polska spółka Chevronu

Amerykański gigant naftowy, firma Chevron, będzie szukać gazu i ropy naftowej pod Zamościem. Dostała pięcioletnią koncesję na poszukiwania i odwierty w rejonie "Zwierzyniec" - poinformował w piątek resort środowiska.

W ostatnich dwu latach resort udzielił 30 koncesji poszukiwawczych, m.in. dla takich firm, jak ExxonMobil, Lane Energy czy Marathon Oil.

Pod Zamościem na powierzchni ok. 800 km kwadratowych poszukiwania będzie prowadzić polska spółka koncernu - Chevron Polska Exploration and Production. Do badań wykorzysta fale sejsmicznych (badania dwu i trójwymiarowe). Będzie też prowadziła wiercenia do ok. 3,5 tys. metrów.

Polska atrakcyjnym celem

W ocenie wiceministra środowiska, Głównego Geologa Kraju Henryka Jacka Jezierskiego, udzielenie koncesji dla kolejnego światowego giganta na rynku nafty i gazu świadczy o poważnym zainteresowaniu poszukiwaniem złóż gazu ziemnego w Polsce.

To kolejna wielka firma zainteresowana poszukiwaniem niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego (shale gas) - zgromadzonego w skałach, z których trudno go wydobyć, bez użycia skomplikowanej i drogiej technologii, jeszcze niestosowanej w Polsce - podał resort w komunikacie.

Chevron jest drugą pod względem wielkości firmą naftową w USA. Ma siedzibę w San Ramon w Kaliforni.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24