Ameryka w obliczu najgorszego kryzysu od 80 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ameryka w obliczu najgorszego kryzysu od 80 lat

Gospodarka Stanów Zjednoczonych stoi w obliczu najgorszego kryzysu finansowego od prawie 80 lat, a obniżki stóp procentowych niewiele pomogą w rozwiązaniu tego problemu - ocenił Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Stiglitz o swoich złych prognozach dla amerykańskiej gospodarki mówił w wywiadzie dla Radio New Zealand.

- Jest to wyraźnie najgorszy problem finansowy od czasu Wielkiego Kryzysu - powiedział Stiglitz.

We wtorek Fed obniżył stopy procentowe o 75 pkt bazowych, a główna stopa procentowa funduszy federalnych wynosi po tej obniżce 2,25 proc. - Cięcie stóp procentowych niewiele da, aby "zatamować krwotok". Problemy są bardzo głębokie. Działania Fed nie są skierowane na fundamentalne problemy, które są podstawą załamania w sektorze finansowym - ocenił Stiglitz. Noblista spodziewa się, że coraz więcej Amerykanów nie będzie w stanie spłacać kredytów hipotecznych, a ceny domów jeszcze spadną, co spowoduje wzrost presji na banki.

Ameryka buduje coraz mniej Departament Handlu USA podał we wtorek, że liczba pozwoleń na budowę domów spadła w USA w lutym do najniższego poziomu od 16 lat. - Alan Greenspan ma rację, że mamy najgorszy kryzys w gospodarce od 50 lat. Jest to trochę ironiczne, bo to on jest w dużej mierze źródłem obecnych problemów - ocenił Stiglitz. - Fed ma kompetencje regulacyjne, które mogą zapobiegać niektórym złym praktykom, za które teraz płacą USA, ale Greenspan ich nie użył - dodał.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24