Ameryka osłabnie, Azja i Rosja urosną w siłę?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy Chiny staną się drugą potęgą gospodarczą świata?

Wywiad amerykański przewiduje osłabienie, w najbliższych latach, pozycji Stanów Zjednoczonych w świecie. Mimo to USA pozostaną dominującą gospodarką świata. Chiny za kilkanaście lat staną się drugą na świecie potęgą ekonomiczną, wzrośnie rola Indii, które będą z kolei najludniejszym krajem globu. Rosja ma szansę stać się piątą gospodarką świata.

Amerykańska Krajowa Rada Wywiadu (NIC) przewiduje, że do 2025 roku zmniejszy się militarna i gospodarcza dominacja USA na świecie - podał w środę "Washington Times", powołując się na raport Rady, który ma być ogłoszony w czwartek.

Według tego dokumentu, do 2025 r. dojdzie do zjednoczenia Korei Północnej i Korei Południowej, Chiny staną się drugą po USA potęgą ekonomiczną, a na Bliskim Wschodzie może się rozpocząć nuklearny wyścig zbrojeń.

Raport NIC przewiduje też ewentualne konflikty między państwami o bogactwa naturalne i wzrost roli Indii - które staną się krajem o największej liczbie ludności, wyprzedzając Chiny - a także Indonezji i Turcji na arenie międzynarodowej.

Rosja, według raportu, ma poprawić swoją pozycję ekonomiczną, stając się piątą z kolei gospodarką na świecie.

Prognoza prognozie nierówna

Z kolei opublikowany w listopadzie raport amerykańskiego ośrodka badań Council of Foreign Relations (CFR) przewidywał, że kryzys bardziej dotknie kraje rozwijające się niż najbogatsze państwa. Zdaniem analityków CFR, powołujących się na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, najbardziej zagrożone spowolnieniem gospodarki są Chiny, Indie Brazylia i Rosja.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24