Ameryka ma kolejnego Madoffa

Najnowsze

Aktualizacja:
Agape WorldTak wygląda strona internetowa firmy Cosmo - Agape World Inc.

Skazany w przeszłości za wyłudzenia finansowe Nicholas Cosmo został oskarżony ponownie. Tym razem zarzuca się mu zbudowanie piramidy finansowej i oszukanie 1,5 tys. klientów na ponad 370 mln dolarów.

Cosmo usłyszał już zarzuty. Będzie odpowiadał za defraudację co najmniej 370 mln dolarów powierzonych mu przez 1,5 tys. inwestorów.

Spółka, którą kierował - Agape World - oferowała usługi finansowe. Według niektórych inwestorów, spółka rocznie dawała zarobić 13-14 procent. Władze podejrzewają, że zdołała pozyskać nawet 400 mln USD od klientów.

- Pierwsi inwestorzy zarobili pieniądze, piramida zaczęła się sypać później. Ci, co dołączyli się później, nie zobaczyli już nawet centa – tłumaczą śledczy.

Hochsztapler z przeszłością

Szef firmy Agape World Nicholas Cosmo był w 1999 roku skazany za przestępstwo federalne i oszustwa na 21 miesięcy więzienia.

Na wolność wyszedł w sierpniu 2000 roku. Jak podaje amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, firma Cosmo - Agape World nie była nawet zarejestrowana w rejestrze firm.

Jak Bernard Madoff

Mimo, że skala wyłudzeń jakich dokonali Cosmo i Madoff jest nieporównywalna, amerykańska prasa już porównuje szefa Agape World do autora przekrętu wszechczasów.

70-letni Madoff był znany na Wall Street od prawie półwiecza i cieszył się reputacją godnego zaufania maklera. Zasiadał w radzie giełdy Nasdaq. Swoją firmę Bernard L. Madoff Investment Securities założył w 1960 roku. Działała ona na zasadzie "Ponzi scheme" (od nazwiska osławionego aferzysty z pierwszych lat XX wieku), czyli piramidy finansowej, w której wcześniejszych inwestorów spłaca się pieniędzmi uzyskanymi od tych, którzy weszli do interesu później. Brak dopływu nowej gotówki powoduje załamanie się piramidy.

Madoff oszukał swych klientów na łączną kwotę około 50 miliardów dolarów. Wydali go jego dwa synowie, którzy wraz z nim prowadzili firmę.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: Agape World