American Airlines i US Airways stworzą powietrznego giganta

Najnowsze

wiki (CC BY-SA 2.0) | Patrick CardinalTe barwy nie znikną z amerykańskiego nieba

Amerykańscy przewoźnicy powietrzni American Airlines (AA) i US Airways (US) planują fuzję, która pozwoli im stworzyć jedne z największych linii lotniczych świata - podały w nocy ze środy na czwartek media w USA, powołując się na kierownictwa obu firm.

Decyzję w sprawie połączenia podjęły w środę rady nadzorcze AA i US, przywoływane przez liczne źródła. Formalnie wiadomość ma zostać ogłoszona w czwartek.

American Airlines zostaną, US zniknie

Przewiduje się, że przedsiębiorstwo będzie działać pod marką American Airlines, ale szefem zostanie prezes US Airways, Doug Parker.

Połączenie linii wymaga jeszcze zgody urzędu ds. ochrony konkurencji, instytucji antymonopolowych, a także sądu.

Fuzja zakończy serię przejęć na amerykańskim rynku lotniczym: konsolidacji uległy wcześniej linie Delta i Northwest, United i Continental, a także Southwest i Airtran.

Dzięki fuzji American Airlines uzyska kapitał zbliżony do jej największego konkurenta, linii Delta. Rynkową wartość Delta Airlines szacuje się obecnie na 11 mld dolarów.

Jednak jak mówią doniesienia z USA, większość w nowej spółce - 72 proc. udziałów - będą mieli wierzyciele AA. W listopadzie 2011 roku firma AMR Corporation, właściciel linii lotniczych American, ogłosiła niewypłacalność i zwróciła się do sądu o ochronę przed wierzycielami.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 2.0) | Patrick Cardinal