Najnowsze

Amber Gold niczego Polaków nie nauczył? 2 mld zł stracone w parabankach

Najnowsze

ShutterstockW ub.r. prokuratorzy wszczęli niemal sto nowych śledztw ws. działalności parabanków

Choć wydawało się, że głośna afera Amber Gold ostudzi zapał Polaków do ryzykownych inwestycji, to okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. W 2013 roku prokuratorzy wszczęli niemal sto nowych śledztw ws. działalności parabanków - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak wynika z najświeższego raportu Prokuratury Generalnej, do którego dotarła "Rz", w 2013 r. śledczy rozpoczęli 92 takie nowe dochodzenia, podczas gdy w ciągu ostatnich 5 lat było ich w sumie 146.

Coraz więcej

Z poprzedniego raportu PG, powstałego po wybuchu afery Amber Gold, wynikało, że w latach 2007–12 poszkodowanych przez parabanki zostało 130 tys. osób.

Teraz straty wzrosły kilkunastokrotnie. W 2007 r. klienci twierdzili bowiem, że zostali naciągnięci na 168 mln zł, a w 2012 r. – już na 2,1 mld zł – wylicza "Rzeczpospolita". Częściej też oszuści stają obecnie przed sądem: niemal 3/4 spraw kończy się aktem oskarżenia, wcześniej – co czwarta. Aktywniej wyławia nieuczciwe firmy także Komisja Nadzoru Finansowego.

Śledztwa są skuteczniejsze zapewne dlatego, że trafiają teraz do prokuratur okręgowych, a rozproszone po kraju, dotyczące tej samej firmy są łączone, co ułatwia nad nimi pracę.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości