Amazon donosi o słabej sprzedaży w święta. Akcje poszły ostro w dół

Najnowsze

tvn24Amazon oszacował sprzedaż za okres świąteczny - wyniki gorsze od oczekiwanych

Największa na świecie internetowa sieć handlowa Amazon poinformowała o mniejszej od spodziewanej sprzedaży w okresie świątecznym w 2013 roku. Ostrzegła też inwestorów o możliwej stracie operacyjnej za ten okres. Po tej informacji akcje Amazona spadły o ponad 9 proc.

Amazon podał, że spodziewa się wyniku operacyjnego za bieżący kwartał w przedziale od 200 mln dolarów straty do 200 mln zysku.

Okres świąteczny

W czwartym kwartale Amazon osiągnął 25,6 mld dol przychodu. Oczekiwania rynków oszacowane było na nieco ponad 26 mld dolarów. W tym samym czasie sprzedaż zagraniczna wzrosła tylko 13 proc., wobec szacowanych 15 proc. Firma poinformowała o zysku netto na poziomie 239 mln dolarów, w porównaniu z 97 mld dolarów w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Analitycy podkreślają, że presja na wyniki dla Amazona stale rośnie.

Inwestycje w Polsce

Amazon planuje otwarcie w Polsce trzech centrów logistycznych. Każde będzie zajmowało powierzchnię ok. 100 tys. m.kw. Jedno będzie zlokalizowane w Sadach niedaleko Poznania (ruszy w drugiej połowie 2014 r.), dwa w Bielanach Wrocławskich. W każdym pracę znajdzie około 2 tys. osób. Dodatkowo, w sezonie przedświątecznym, w obu centrach zostanie zatrudnionych po 3 tys. pracowników tymczasowych.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży elektronicznej. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Na początku swego istnienia Amazon był księgarnią internetową, wkrótce jego asortyment poszerzył się m.in. o takie artykuły, jak: DVD, muzyka, sprzęt komputerowy, elektronika, i meble.

Oddziały Amazonu działają: w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Amazon jest również internetowym sklepem aukcyjnym.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: tvn24