Alternatywa dla jednogroszówki. NBP myśli nad zmianą stopu

TVN24 Biznes

sxc.hu"Grosiki" znikną?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Narodowy Bank Polski ma alternatywny pomysł na obniżenie kosztu produkcji monet o niskich nominałach - zmianę ich stopu.

Jak powiedział gazecie Aleksander Proksa, dyrektor departamentu prawnego NBP, może zostać przywrócony projekt zmiany stopu monet 1- i 2-groszowych. Po wprowadzeniu zmiany miałyby one być albo większe albo grubsze od obecnych. W przypadku decyzji o zmianie stopu, nastąpiłoby szybkie wycofanie z rynku dotychczas obowiązujących monet o niskich nominałach.

Kontrowersyjny pomysł

NBP przygotował projekt zmian ustawowych, które umożliwiłyby zaokrąglanie płatności do pięciu groszy. Jeśli taka zmiana zostanie wprowadzona, spadnie popyt na monety o nominale 1 gr i 2 gr.

Zgodnie z nowymi propozycjami ceny nadal będą mogły być ustalane na poziomie 1,99 zł czy 19,99 zł, tyle że jeżeli ktoś przy kasie będzie miał zapłacić np. 37 zł 47 gr, to zapłaci 37 zł 45 gr, czyli 2 grosze mniej.

Na razie jest to jednak wstępny projekt, który będzie jeszcze dyskutowany w ramach resortu finansów i w ustaleniach międzyresortowych. Jak sprecyzowało po południu biuro prasowe NBP, zmiana stopu będzie rozważana, jeśli projekt zaokrąglania płatności nie uzyska akceptacji.

Autor: nsz//kdj, rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu