Alitalia nad przepaścią

Najnowsze

Aktualizacja:
Arch. TVN24Aliitalia wkrótce zniknie z europejskiego nieba?

Rzymski dziennik "La Repubblica" pisze we wtorek, że rezygnacja Air France z przejęcia linii Alitalia w praktyce oznacza koniec włoskiego przewoźnika.

Linie Air France poinformowały w poniedziałek wieczorem o wycofaniu swej oferty zakupu udziałów pogrążonej w kryzysie finansowym Alitalii. Przejęciu pakietu udziałów przez francuskie linie ostro sprzeciwiał się m.in. zwycięzca niedawnych wyborów parlamentarnych we Włoszech Silvio Berlusconi.

"Teraz będą zadowoleni, ci 'obrońcy narodu' i 'strażnicy miejsc pracy'. Partia Lud Wolności (PDL), która właśnie wygrała wybory i związki zawodowe, które właśnie straciły twarz. Wycofanie się Air France oznacza koniec linii Alitalia i jest dla Włoch ciężką porażką" - pisze włoski dziennik.

"Los tego zubożałego, rozgrabionego przedsiębiorstwa (...) stał się przesądzony" - kontynuuje "La Repubblica", wytykając dziesięciolecia złego zarządzania Alitalią. Na zakończenie wylicza, że w ciągu 15 lat Włosi dopłacili do tych linii lotniczych 15 miliardów euro, czyli "po 270 euro na obywatela, łącznie z noworodkami".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24