Alitalia dostaje skrzydeł

Najnowsze

Aktualizacja:

"Nowa Alitalia" powstanie do 15 października - ogłosił na konferencji prasowej rządowy komisarz włoskich linii lotniczych Augusto Fantozzi.

Niemal przesądzone już uratowanie zagrożonych bankructwem linii to rezultat porozumienia podpisanego między grupą włoskich inwestorów a największą centralą związkową CGIL.

Fantozzi wyjaśnił, że data 15 października została wyznaczona przez konsorcjum o nazwie Compagnia Aerea Italiana (CAI), które po tygodniu powróciło do stołu rokowań ze związkowcami i dzięki mediacji strony rządowej nakłoniło lewicową centralę do podpisania planu ratowania linii, zadłużonych na 1 miliard euro.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w czwartek wieczorem podpisy pod porozumieniem złożą szefowie związków, reprezentujących większość pilotów i stewardess oraz stewardów Alitalii. Do tej pory to te dwie grupy zawodowe najgłośniej protestowały przeciwko umowie z 18 włoskimi przedsiębiorcami z grupy powołanej w sierpniu z inicjatywy rządu Silvio Berlusconiego.

Centrala CGIL zasugerowała jednocześnie, że jeśli jednak związki te nie podpiszą porozumienia, to wśród 19 tysięcy pracowników Alitalii może zostać przeprowadzone referendum w sprawie oferty konsorcjum CAI.

Minister przemysłu Claudio Scajola wyraził z kolei przekonanie, że w obecnej sytuacji, gdy do zakończenia kryzysu jest już tak blisko, Urząd Lotnictwa Cywilnego nie odbierze licencji narodowemu przewoźnikowi, czym groził w ostatnich dniach.

Źródło: PAP