Akcyzy nie podniesiemy, najwyżej trochę...

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESLudwik Kotecki o akcyzie 2010

W przyszłym roku nie będzie systemowego podniesienia podatku akcyzowego - obiecuje w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Ludwik Kotecki po przyjęciu przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu. Ministerstwo finansów założyło w nim jednak większe przychody z podatków, w tym z akcyzy.

Jak zapowiada wiceminister Ludwik Kotecki, wzrośnie jednak akcyza na papierosy,- ale to wynika z zaleceń Unii Europejskiej. Podwyżka nie obejmie alkoholu.

- Nie przewidujemy tak zwanych zmian systemowych, na przykład zmian stawek w przyszłym roku. Jedynie jest kwestia dostosowania niektórych stawek akcyzy do wymogów unijnych - powiedział wiceminister na antenie TVN CNBC Biznes.

Od 1 stycznia 2010 r. wzrośnie natomiast akcyza na olej napędowy. Wynikać to będzie z kursu euro oraz końca unijnego okresu przejściowego dla stosowania obniżonych stawek akcyzy. Podwyżka – według szacunków ekspertów – może przynieść skutek w postaci 9–10 gr na każdym litrze tego paliwa.

Nie wiadomo na razie co z wysokością akcyzy od benzyny, bo jej ewentualna podwyżka zależy od kursu złotego wobec euro. Czy okaże się niezbędna - okaże się w październiku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES