Najnowsze

Akcyza na karetkę jak na luksusowy samochód? Blajer wyjaśnił

Najnowsze

Aktualizacja:
Jaka akcyza od karetki pogotowia?
TVN24 Biznes i ŚwiatJaka akcyza od karetki pogotowia?

W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer sprawdził, dlaczego firmy medyczne przy zakupie karetek pogotowania muszą płacić akcyzę jak za luksusowe samochody. Jaki jest sens, by pieniądze z naszych składek zdrowotnych trafiały do budżetu państwa, zamiast na nasze leczenie?

Ustawa akcyzowa po nowelizacji weszła w życie na początku 2009 roku.

Zgodnie z nią karetka pogotowia to pojazd osobowy objęty akcyzą. Wynosi ona obecnie - przy założeniu większej pojemności silnika w karetce - ponad 18 proc.

- Samochody osobowe podlegają opodatkowaniu akcyzą, karetka jest samochodem osobowym, przewozi chorego do szpitala. To jest stan prawny. Wszystko sprowadza się do funkcji transportowej. Względy estetyczne, wyposażenie nie mają tutaj znaczenia - powiedział Zbigniew Liptak, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY. I dodał: - Trochę inna sytuacja dotyczy przewoźnych stacji rentgenowskich, pobrań krwi. To jest funkcja specjalistyczna. W przypadku karetki chodzi o to, żeby przyjechać z punktu A do B. Dlatego przewozimy osoby. Akcyzy nie liczymy od wartości wyposażenia specjalistycznego karetki. Opodatkowujemy sam samochód.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości