Akcyza do zwrotu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rząd przyjął projekt ustawy o akcyzie

Rząd przyjął projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy za samochody sprowadzane z krajów UE - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W projekcie ustawy przewidziano, że postępowanie o zwrot nadpłaty może być przeprowadzone jedynie na wniosek podatnika. - Zwrotowi będzie podlegać różnica między kwotą akcyzy zapłaconą w momencie nabycia samochodu, a kwotą akcyzy zawartą w cenie samochodu podobnego typu pojazdu użytkowanego w Polsce. Ponadto zwrotowi będzie podlegać nadpłacona część podatku VAT, która była naliczana od kwoty obejmującej akcyzę - czytamy w projekcie.

Projekt dotyczy zwrotu tego podatku za samochody starsze niż dwuletnie, zakupione od 1 maja 2004 roku do 30 listopada 2006 roku.

Jest to wypełnienie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 roku. Orzekł on, że stosowana do końca listopada 2006 r. w Polsce akcyza na sprowadzane z innych krajów UE samochody była sprzeczna z unijnym prawem. Chodzi o różnicę między zgodnymi z prawem stawkami akcyzy 3,1 proc. i 13,6 proc. (w zależności od pojemności silnika), a stawką faktycznie zapłaconą przez podatnika, która mogła dochodzić nawet do 65 proc.

Resort finansów oszacował wcześniej, że budżet państwa może stracić na zwrotach ponad 500 mln zł. Od 1 maja 2004 r. sprowadzono do Polski ponad 2,4 mln samochodów, za co pobrano ok. 2,5 mld zł akcyzy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24