Akcje jak ciepłe bułeczki

Najnowsze

TVN24Indywidualni inwestorzy mogą zapisać się na 100 akcji giełdy

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w poniedziałek, że pula akcji Giełdy Papierów Wartościowych dla inwestorów indywidualnych zostanie zwiększona do 30 proc. wszystkich sprzedawanych przez Skarb Państwa, ale nie przewiduje jej dalszego zwiększania, choć oczekuje, że akcje giełdy pójdą jak ciepłe bułeczki.

- W prospekcie zapisaliśmy dla inwestorów indywidualnych 25 proc. z możliwością zwiększenie do 30 proc. i wydaje się, że to zwiększenie o 5 proc. będzie miało miejsce, w związku z tym 30 proc. zaoferujemy inwestorom indywidualnym" - powiedział Grad dziennikarzom w Krakowie.

Dodał, że resort chce zachować właściwą równowagę pomiędzy inwestorami finansowymi i indywidualnymi, dlatego nie przewiduje już przesunięć pomiędzy transzami.

"Spodziewam się redukcji zapisów"

Grad, który w poniedziałek rozmawiał o akcjonariacie obywatelskim ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaznaczył, że spodziewa się redukcji zapisów na GPW w transzy inwestorów indywidualnych.

- 9 listopada wraz z debiutem giełdowym GPW chcemy zwieńczyć 20 lat polskiej prywatyzacji. Jestem przekonany, że wielu Polaków skorzysta z tej oferty - ocenił szef resortu skarbu.

Zapisy na akcje warszawskiej giełdy dla inwestorów indywidualnych potrwają do środy 27 października. Są one przyjmowane w biurach maklerskich na terenie całej Polski.

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł. Cena sprzedaży zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty.

Do inwestorów ma trafić ogółem 26 mln 786 tys. 530 akcji zwykłych na okaziciela serii B. Resort skarbu planuje zaoferować inwestorom indywidualnym 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Skarb Państwa sprzedając akcje GPW, chce jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24