Akcje GPW po 43 zł

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24.pl / Artur TarkowskiGiełda bedzie miała ponad trzysta tysięcy właścicieli

Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 43 zł, czyli na maksymalnym poziomie - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Na akcje warszawskiej giełdy zapisało się 323.308 Polaków - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Ministerstwo Skarbu Państwa oferuje inwestorom do 63,82 proc. kapitału GPW, z czego 30 proc. ma trafić do inwestorów indywidualnych. Według szefa MSP inwestorzy indywidualni zapisywali się średnio na 95 akcji, co znaczy, że powinno im być przyznanych po ok. 25 walorów spółki.

- Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy, akcjonariat obywatelski zatriumfował - cieszył się minister.

Inwestorzy indywidualni mogli zapisywać się na akcje GPW do północy w środę. Każdy chętny mógł złożyć tylko jeden zapis obejmujący od 10 do 100 akcji.

W czwartek o 13 kończy się budowa księgi popytu na walory spółki wśród inwestorów instytucjonalnych. W piątek resort ma podać informacje na temat popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. - To będą rewelacyjne dane - twierdzi minister skarbu.

- Ponad 323 tysiące zapisów na akcje GPW to wyraz głębokiego poparcia dla polskiej giełdy oraz 20 lat jej funkcjonowania - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski podczas telekonferencji. Przebywa on w Paryżu, gdzie prezentuje inwestorom instytucjonalnym ofertę Giełdy. Wcześniej był w tym celu w Nowym Jorku i Londynie.

- Zrobiliśmy dobrą robotę, jeśli chodzi o promocję polskiej giełdy i polskiej gospodarki - powiedział prezes giełdy. Podkreślił, że GPW to rynek akcji największych polskich przedsiębiorstw oraz zagranicznych firm.

Cena maksymalna akcji GPW w ofercie dla inwestorów indywidualnych wynosiła 43 zł. Debiut giełdowy spółki planowany jest 9 listopada. Przydział akcji ma nastąpić do 4 listopada. Do inwestorów ma trafić ogółem 26 mln 786 tys. 530 akcji zwykłych na okaziciela serii B. Skarb Państwa chce zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl / Artur Tarkowski