Najnowsze

Akcja militarna na Ukrainie. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Aktualizacja:
[object Object]
TVN24 Biznes i Świat - wydanie specjalne. Atak na Słowiańsk na Ukrainie
wideo 2/2

Trwa wydanie specjalnie w TVN24 Biznes i Świat. Władze w Kijowie rozpoczęły akcję odbijania miejsc zajętych w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy przez rebeliantów. Minister spraw zagranicznych Rosji zagroził, że Ukraina może powtórzyć los Gruzji z 2008 roku, bo "atakowanie Rosjan oznacza atak na Rosję". Barack Obama w odpowiedzi zagroził Rosji kolejnymi sankcjami. Premier Donald Tusk przedstawił przywódcom państw UE pomysł tzw. unii energetycznej, a GUS podał dane o bezrobociu.

Ukraińskie pojazdy opancerzone sforsowały barykadę na północy zajętego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie – poinformowała w czwartek agencja AFP. Fotograf tej agencji widział pięć wozów opancerzonych. Reuters podał, że ukraińscy żołnierze przejęli punkt kontrolny separatystów na północ od Słowiańska. Cywilom, którzy przebywają w ratuszu w Słowiańsku, nakazano opuszczenie budynku - powiedziała rzeczniczka separatystów, cytowana przez AFP. "Uzbrojeni mężczyźni, którzy ochraniają ratusz, zostają na miejscu" - dodała

Tymczasem ukraińskie siły MSW wyparły grupę prorosyjskich separatystów z Swiatohirśka niedaleko Słowiańska. Miasteczko było całkowicie kontrolowane przez siły przeciwne władzom w Kijowie.

Minister spraw zagranicznych Rosji zagroził działaniami takimi jak w Gruzji w 2008 roku, jeśli na Ukrainie będą zagrożone interesy rosyjskie. „Atakowanie Rosjan oznacza atak na Rosję”, podkreślił Siergiej Ławrow. Dodał, że to Stany Zjednoczone "kierują show" na Ukrainie. Prezydent Stanów Zjednoczonych zagroził Rosji kolejnymi sankcjami.

Na co dziś czekamy? Najważniejsze wydarzenia w TVN24 Biznes i Świat
Na co dziś czekamy? Najważniejsze wydarzenia w TVN24 Biznes i ŚwiatTVN24 BiS

Unia energetyczna

Dziś premier Donald Tusk zaprezentował przywódcom państw Unii Europejskiej pomysł tzw. unii energetycznej. Chodzi o pakt energetyczny, który ma złamać monopol gazowy Rosji. Dzisiaj o bezpieczeństwie energetycznym UE Tusk rozmawiał z prezydentem Francji François Hollande'em, a jutro w tej sprawie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Kilka lat temu podobny pomysł "pakietu muszkieterów" proponował Kazimierz Marcinkiewicz. Dziś były premier na antenie TVN24 Biznes i Świat będzie zastanawiał się czy propozycja Donalda Tuska ma szanse na poparcie najważniejszych polityków w Europie.

Co z bezrobociem?

Dziś Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. A my zastanowimy się gdzie szukać pracy, także sezonowej. Sprawdzimy na co mogą liczyć pracownicy z Polski, którzy chcą wyjechać do Szwajcarii, która od 1 maja otwiera rynek pracy.

Komentarze i analizy

Wśród gości TVN24 Biznes i Świat będą dziś m.in.: Paweł Wojtkiewicz ze związku Pracodawców sektora kosmicznego, Wojciech Łuczak, wydawca magazynu Raport WTO, Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, Wojciech Kuśpik, prezez PTWP, oraz prof. Ryszard Tomczak z Zakładu Badań i Analiz Wschodnich.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości