Airbus w jaskini lwa. Wybuduje fabrykę w USA

Najnowsze


Europejski potentat w produkcji samolotów pasażerskich konsorcjum Airbus rozpocznie budowę swojej pierwszej fabryki na terenie USA. Powstanie ona w Mobile w stanie Alabama. Ma konkurować z Boeingiem o zamówienia Pentagonu.

Obie firmy toczą od lat spór o prawa do rządowych dotacji. Teraz będą konkurować o zamówienia Pentagonu.

- To właściwy czas na ekspansję Airbusa na Amerykę - ocenił prezes zarządu Airbusa Fabrice Bregier.

- Mobile stanie się częścią globalnej sieci produkcyjnej Airbusa, dołączając do odnoszących sukcesy i rozwijających się zakładów produkcyjnych w Hamburgu, Tuluzie i Tianjinie - zaznaczył.

Pierwszy samolot za trzy lata

Budowa fabryki Airbusa w Mobile, która powstanie kosztem 600 mln dolarów, rozpocznie się w przyszłym roku. Produkcja samolotu pasażerskiego średniego zasięgu A320 ma tam ruszyć w 2015 r. i docelowo osiągnąć od 40 do 50 maszyn rocznie. Fabryka będzie zatrudniać co najmniej tysiąc pracowników. Niektórzy analitycy przewidują, że uruchomienie pierwszych nie tylko w USA, ale na całej zachodniej półkuli zakładów Airbusa zwiększy szanse EADS w walce z Boeingiem o amerykańskie kontrakty zbrojeniowe. W 2010 r. EADS uczestniczył w przetargu na samoloty tankowania powietrznego dla lotnictwa wojskowego USA, ale zamówienie na nie ostatecznie uzyskał Boeing.

Autor: twis//gak / Źródło: PAP