Airbus stawia na Azję

Najnowsze

Aktualizacja:
airbus.comCeny maszyn wzrastają od tego roku o 5,8 proc.

Airbus oczekuje wzrostu zamówień z Azji. Przedstawiciel koncernu powiedział na rozpoczętych w środę targach lotniczych w Singapurze, że w ciągu następnych 20 lat azjatyckie linie będą odpowiadać za jedną trzecią globalnych zamówień na samoloty i jednocześnie podnosi cenę maszyn.

Airbus spodziewa się, że zamówienia z Azji sięgną w ciągu 20 lat 1,2 biliona dolarów i będą obejmować 8 tysięcy maszyn.

Dyrektor operacyjny koncernu lotniczego przyznał jednak, że podniebny rynek nadal znajduje się w recesji. Airbus oczekuje, że w bieżącym roku dostarczy klientom około 490 samolotów, o 10 mniej niż w minionym roku. Jeśli chodzi o zamówienia, Airbus oczekuje popytu na 250 do 300 samolotów wobec 310 w minionym roku.

Podwyżka cen od stycznia

Równocześnie Airbus podniósł ceny katalogowe wszystkich samolotów średnio o 5,8 proc. Jest to pierwsza podwyżka cen od stycznia 2008 roku i dotyczy wszystkich nowych samolotów począwszy od stycznia 2010 roku.

- Próbowaliśmy utrzymać ceny na niskim poziomie tak długo, jak to możliwe - powiedział John Leahy, dyrektor operacyjny Airbusa ds. klientów. - Jednak nawet przy rekordowej liczbie dostaw samolotów i imponującej liczbie zamówień w ostatnich latach, dalsze umacnianie się euro w stosunku do dolara i bieżące wyzwania finansowe przed nami zmusiły nas do podjęcia działań - dodał.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: airbus.com