Airbus patentuje latającego pączka. Nowy projekt zrewolucjonizuje loty?

ft.comAirbus poszukuje coraz ciekawszych rozwiązań do przewozu pasażerów

Czy to ptak? Czy samolot? Nie, to pączek! Financial Times pisze o nowym projekcie Airbusa. Jeśli pomyślnie przejdzie procedurę patentową, przyszli pasażerowie będą podróżować w kabinie w kształcie pączka lub statku kosmicznego. A to tylko jedna z wielu propozycji tego producenta samolotów, na to, jak w nowatorski sposób przewozić pasażerów.

Co roku, Airbus opatentowuje około 6 tys. nowych rozwiązań. Są to jednak idee, a nie gotowe koncepty, które można zastosować.

Siodełko zamiast fotela

Wcześniej Airbus miał pomysł, by w klasie ekonomicznej, pasażerowie siedzieli na siodełku rowerowym. Mieli mieć też możliwość używania specjalnych hełmów dostarczających im multimedialnej rozrywki. Najbardziej kontrowersyjna wg FT miała być propozycja wprowadzenia kokpitów pozbawionych okien.

Najnowszy, futurystyczny pomysł na kabinę w kształcie pączka ma pozwolić na mniejsze zużycie paliwa. A tym samym przynieść znaczne oszczędności w jego dostawach.

W nowym projekcie miałyby zniknąć wózki z napojami rozwożonymi przez stewardessy. Zmieniłby się także sposób wchodzenia pasażerów na pokład. Wchodziliby oni przez schody prowadzące do drzwi rozmieszczonych wokół otworu w środku pączka.

Zaprezentowany wzór przez Airbusa jest bardziej aeorodynamiczny, niż tradycyjne modele samolotów.

Autor: pp / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: ft.com

Pozostałe wiadomości