Airbus już liczy zamówienia na swoje nowe "dziecko". Czy dogoni Boeinga?

Najnowsze

airbus.comAirbus oczekuje, że ich nowy samolot A330neo okaże się hitem na rynku lotniczym i pozwoli na dogonienie w liczbie zamówień swojego odwiecznego rywala Boeinga

Airbus oczekuje, że jego nowy samolot A330neo okaże się hitem na rynku lotniczym i pozwoli na dogonienie w liczbie zamówień swojego odwiecznego rywala Boeinga. Koncern z Tuluzy nie zdecydował jeszcze, czy ujawni projekt maszyny podczas zbliżających się międzynarodowych targach i pokazach lotniczych Farnborough.

Koncern sporządził plany modernizacji dwudziestoletniego już A330, najlepiej sprzedającego się samolotu kadłubowego w historii koncernu. Samolot nazwany roboczo A330neo ma być odpowiedzią na Boeinga 787 Dreamliner.

Projekt kompletny

Marwan Lahoud, dyrektor Airbusa ds. strategii, powiedział w sobotę, że decyzja czy pokazać projekt samolotu na największych targach lotniczych na świecie nie została jeszcze podjęta. - Sprawa jest dyskutowana - zaznaczył.

Osoby zaznajomione ze sprawą zaznaczają, że prace techniczne dotyczące projektu są kompletne. A330neo, napędzany dwoma silnikami Rolls-Royce'a, będzie miał nowe końcówki skrzydeł, a na pokład będzie mógł zabrać - w zależności od wersji - od 253 do 295 pasażerów.

Wojna na rynku gigantów

Projekt już doprowadził do wojny na słowa między Airbusem i Boeingiem, która może się jeszcze nasilić podczas imprezy w Farnborough. Obie firmy ostro walczą o klienta na rynku odrzutowców dalekiego zasięgu, a w tym biznesie w grę wchodzą dziesiątki miliardów dolarów.

Airbus zapowiedział, że A330neo będzie generował "te same koszty operacyjne", ale będzie o wiele tańszy od Boeinga 787-9, który ma zadebiutować w Farnborough.

Boeing kwestionuje te twierdzenia, jak również prognozy Airbusa co do sprzedaży A330neo. Koncern z Tuluzy szacuje, ze właścicieli znajdzie ponad 1000 maszyn.

Zmiana lidera?

Dyrektor Marwan Lahoud jest optymistą, jeżeli chodzi o liczbę zamówień od linii lotniczych. Zapytany jak wiele ich oczekuje odparł: "Wierzymy, że będziemy mieć dobrą dynamikę biznesu… jesteśmy pewni."

Jeżeli chodzi o dostawy i zamówienia Airbus zakończył pierwszą połowę roku za swoim amerykańskim konkurentem, ale jak się powszechnie oczekuje sytuacja może się diametralnie zmienić po angielskich targach.

Autor: ToL//gry/kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: airbus.com