Air France zwalnia, Ryanair podnosi opłaty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ryanair nie przestaje szukać rozwiązań na kryzys

Kryzys finansowy dał już popalić liniom lotniczym, ale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, więc przewoźnicy robią co mogą, by ciąć koszty. Flagowy francuski przewoźnik Air France zamierza zwolnić 1500 osób. A tanie linie lotnicze Ryanair podnoszą wszystkie opłaty za bagaż.

Air France/KLM potwierdziło w piątek wcześniejsze zapowiedzi z końca lipca, przewidujące plan masowej likwidacji miejsc pracy. Jak tłumaczy dyrekcja grupy, redukcja będzie się opierać na dobrowolnym odejściu pracowników, a kalendarz i warunki odejść będą od przyszłego tygodnia przedmiotem konsultacji z personelem firmy. Szczegóły uzgodnień mają być przedstawione na zebraniu dyrekcji firmy 21 października. Szefowie grupy zapowiedzieli już, że likwidacja etatów nie obejmie pilotów i mechaników.

Długoterminowy plan redukcji

Według danych firmy, w ostatnich miesiącach jej aktywność spadła o 5 proc. w transporcie pasażerskim i o 15 proc. w transporcie towarowym. Air France zanotowały w ostatnich miesiącach straty netto w wysokości 426 milionów euro. Zatrudniający 63 tysiące osób przewoźnik odczuwa coraz bardziej skutki konkurencji tanich linii lotniczych i superszybkich kolei TGV.

Zgodnie z ogłoszonym już wcześniej przez francuskie linie planem naturalnej redukcji etatów - w wyniku odejścia pracowników na emeryturę lub wygaśnięcia ich okresowych kontraktów - w latach 2008-2011 w Air France-KLM ma zniknąć dodatkowo 5400 miejsc pracy.

Ryanair chce odchudza pasażerów

Natomiast irlandzki przewoźnik Ryanair podnosi wszystkie opłaty za bagaż odprawiany na lotniskach bądź za pośrednictwem internetu.

Równocześnie zamiast dotychczasowego limitu - 15 kg i jednej torby podróżnej - pasażerom będzie wolno mieć dwie torby, o ile waga każdej z nich nie przekroczy 15 kg.

Od 1 października odprawa online wzrasta z 10 euro do 15 euro za pierwszą torbę lub walizkę, podczas gdy opłata za drugą sztukę bagażu została ustalona na 35 euro.

Będzie drożej

Nowe stawki odprawy bagażu na lotnisku wzrosły z 20 euro do 30 euro w przypadku pierwszej sztuki bagażu, a za drugą sztukę bagażu odprawianego na lotnisku trzeba będzie zapłacić 70 euro. Opłata za przewóz sprzętu sportowego wzrosła do 40 euro online i 50 euro na lotnisku. Karna opłata od 1 kg nadwagi w przypadku odprawy lotniskowej wynosi 20 euro.

Komunikat Ryanairu uzasadnia te zmiany dążeniem do skłonienia podróżnych, by ograniczyli się do bagażu podręcznego, a także obniżką średniej ceny biletu w bieżącym roku z 40 euro do 32 euro (obniżka o 20 proc.).Ryanair szacuje, że zmiany taryf będą dotyczyć ok. 30 proc. pasażerów na ok. 67 mln, których przewozi rocznie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24