Najnowsze

Agresywność dla młodych, ostrożność dla starszych

Najnowsze

TVN24Michał Boni we wtorek przedstawi swój projekt Radzie Ministrów

TVN CNBC dowiedziała się już, jakie zmiany w emeryturach kapitałowych zaproponuje rządowi szef doradców premiera Michał Boni. We wtorek Rada Ministrów ma obradować nad założeniami do noweli ustawy, która ma poprawić działanie Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W dokumencie, do którego dotarła TVN CNBC, zapisano jak będą działać 3 subfundusze stworzone w ramach OFE.

Pieniądze zgromadzone na naszych kontach do tej pory najpierw trafiłyby do "umiarkowanego" subfunduszu, z którego aktywa byłyby stopniowo przesuwane, w zależności od wieku oszczędzającego.

Połowa pieniędzy najmłodszych klientów OFE - urodzonych w 1983 roku i później - od razy byłaby przeniesiona do funduszu "agresywnego", tam też trafiałyby ich nowe składki. Po ukończeniu przez takie osoby 55 lat wszystkie środki wędrowałyby do subfunduszu "ostrożnego".

Z kolei aktywa i nowe składki najstarszych osób - urodzonych między 1949 a początkiem 53 roku - od razu trafiłyby do funduszu "ostrożnego".

"Agresywny" subfundusz mógłby inwestować w akcje 85 procent środków, "umiarkowany" - do 45 proc., a "ostrożny" maksymalnie 15 proc.

Jedną ze zmian ma być całkowity zakaz akwizycji na rynku wtórnym - czyli zakaz prób odbierania sobie klientów OFE, a przez trzy lata także na rynku pierwotnym - taką informację TVN CNBC minister Michał Boni przekazał oficjalnie. - Zabieramy możliwość wydawania pieniędzy na akwizycję na rynku wtórnym i przez 3 lata na rynku pierwotnym. To do czasu kiedy wypracujemy dobry, obiektywny sposób informowania wszystkich tych, którzy wchodzą na rynek pracy i wybierają fundusz, czym się kierować, by wybrać ten dla nich najlepszy - mówił szef doradców premiera.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości