Agora spada z indeksu najmocniejszych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumAgora już nie będzie w gronie najbogatszych spółek GPW

Zmiana w indeksie największych polskich spółek giełdowych. Prestiżowy WIG20 warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych za miesiąc opuści Agora SA - koncern medialny, wydająca m.in. "Gazetę Wyborczą". W jej miejsce wejdzie największy debiutant z 2009 roku - Polska Grupa Energetyczna.

Zmiany nastąpią 19 marca. Tego samego dnia do Agora przejdzie do składu wskaźnika mWIG40.

Najbogatsi

W indeksie WIG20 znajdują się największe spółki akcyjne notowane na GPW. Listę spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 ustala się na podstawie średniej ważonej dwóch kryteriów: wielkości obrotu giełdowego akcji spółki w relacji do łącznych obrotów wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu w okresie ostatnich trzech miesięcy, a także wartości rynkowej spółki w relacji do kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu w okresie miesiąca.

Najniższa wartość WIG20 odnotowana na zamknięciu to 577,90 pkt. (28 marca 1995) a najwyższa – 3917,87 pkt. (29 października 2007).

W czwartek 11 lutego, WIG20, który jest wskaźnikiem stanu polskiej giełdy, zamknął się najniżej w tym roku - na poziomie 2173,25 pkt.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Do zmian dojdzie również w indeksie mWIG40. Nowe spółki w składzie indeksu to (oprócz Agory) Boryszew, MCI oraz Skotan. Indeks opuszczą natomiast Alchemia, Bank BPH, Mostostal Zabrze i Stalexport - te spółki trafią do indeksu sWIG80.

sWIG80 czekają jeszcze większe zmiany: do pierwszej osiemdziesiątki "awansują" ACE, Amica, Arctic, AssecoBS, Chemoservis, Ferrum, Groclin, Izolacja, Optopol, Paged i Qumak Secom. Indeks opuszczą zaś: 06 Magna, Alma, BOŚ, Hygienika, Lubawa, Nepentes, Ponar, Próchnik, Stalprofil, TIM i Wielton.

Zmiany zostaną przeprowadzone po sesji 19 marca. To efekt rocznej rewizji indeksów.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum