Agencja Rozwoju Przemysłu ma nową szefową


Aleksandra Magaczewska została powołana na prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu - poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że od nowej szefowej Agencji oczekuje jak najszybszego przygotowania strategii ARP na lata 2014-2020.

- W środę odbyło się walne zgromadzenie, które powołało na prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Aleksandrę Magaczewską, która funkcję zacznie pełnić od czwartku – powiedział Baniak.

Nowa strategia

Właścicielem 100 proc. akcji Agencji Rozwoju Przemysłu jest Skarb Państwa. Funkcję walnego zgromadzenia w spółce pełni minister Skarbu Państwa. - Oczekujemy, że na przełomie sierpnia i września będą gotowe założenia do strategii ARP na lata 2014-2020, a najpóźniej do końca października chcielibyśmy otrzymać gotowy dokument - powiedział Baniak. Podkreślił, że priorytetem Agencji ma być włączenie się w "inteligentny rozwój". - Agencja ma pomagać firmom, także tym z udziałem Skarbu Państwa, w trwałym budowaniu wartości m.in. poprzez ułatwienie dostępu do funduszy europejskich – wyjaśnił wiceminister.

Jednym z pierwszych zadań nowej prezes będzie aktualizacja celów strategicznych spółki na najbliższe lata, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru innowacyjności. - Istotnym filarem nowej strategii będzie innowacyjność, choć nadal ważne pozostaną działania związane z pomocą publiczną i restrukturyzacją. Ze względu na specyficzny charakter i posiadane zasoby, Agencja będzie aktywnie włączać się w obecną politykę Ministerstwa Skarbu Państwa, którego priorytetem jest budowanie wartości i konkurencyjności polskich spółek poprzez innowacje – podkreśla nowa prezes Aleksandra Magaczewska.

Kim jest nowa prezes?

Magaczewska była m.in. dyrektorem departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki. W Ministerstwie Skarbu Państwa pracowała od stycznia 2012 r. jako dyrektor departamentu restrukturyzacji i pomocy publicznej. Była szefową rady nadzorczej KGHM, a od czerwca pełni taką funkcję w nadzorze PZU. Jest absolwentką prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wspiera rozwój

ARP nie ma prezesa od czerwca, gdy z funkcji zrezygnował Wojciech Dąbrowski, gdyż został szefem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Agencja Rozwoju Przemysłu jako spółka prawa handlowego działa na zasadach komercyjnych.

Jako agencja rządowa angażuje się w działania istotne z punktu widzenia bieżących i strategicznych celów polityki gospodarczej państwa. Agencja wspiera rozwój gospodarczy i regionalny kraju, procesy restrukturyzacyjne i prywatyzacyjne.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości