Afera podsłuchowa zachwiała reputacją NBP

Najnowsze

tvn24Negatywnie pracę banku ocenia 17 proc. pytanych

O 16 punktów proc. zmalał odsetek osób pozytywnie oceniających NBP po opublikowaniu Belka-Sienkiewicz - wynika z sondażu CBOS. Pracę banku centralnego dobrze ocenia 43 proc. respondentów.

"Notowania Narodowego Banku Polskiego, które przez ostatnie cztery lata można było określać mianem stosunkowo stabilnych, od marca tego roku pogorszyły" - napisano w komentarzu do sondażu CBOS. Dodano, że na wyniki badania mogło wpływać ujawnienie przez tygodnik "Wprost" nielegalnie zarejestrowanej rozmowy prezesa NBP prof. Marka Belki z szefem resortu spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. Z sondażu wynika, że negatywnie pracę banku ocenia 17 proc. pytanych (wzrost o 4 pkt proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 40 proc. respondentów (wzrost o 12 pkt proc.).

Socjaldemokraci oceniają lepiej

CBOS zwrócił uwagę, że pozytywnie o NBP stosunkowo częściej wypowiadają się osoby w dobrej sytuacji materialnej, o lewicowych poglądach politycznych, pracujący w zawodach rolniczych, a także najmłodsi. W połowie czerwca "Wprost" opublikował nagrania rozmów m.in. Sienkiewicza z Belką. Na nagraniu, które według tygodnika powstało w 2013 r., słychać jak Sienkiewicz rozmawia z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Sondaż przeprowadzono 3–9 lipca na losowej reprezentatywnej próbie 943 dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24