Najnowsze

Aaaby kupić Wulkan - kup gazetę

Najnowsze

TVN2431 maja 2009 r., pochylnia Wulkan: wodowanie kontenerowca serii B178

W czwartek w prasie ukażą się ogłoszenia, dotyczące pięciu przetargów na sprzedaż części majątku Stoczni Szczecin, które dotąd nie znalazły nabywców. Licytacje mają się odbyć 20 lipca. Do kupienia są m.in. stoczniowe pochylnie Wulkan i Odra.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział, że czwartkowe ogłoszenia będą dotyczyły sprzedaży:

pochylni Wulkan (za ok. 28,3 mln zł)

malarni (6,5 mln zł),

prefabrykacji (miejsca, w którym powstają konstrukcje stalowe - 21,5 mln zł),

pochylni Odra (14,5 mln zł)

gruntów zlokalizowanych w pobliżu pochylni Odra (7,6 mln zł).

- Pozostałe pakiety dotyczące ruchomości szczecińskiego zakładu zostaną ogłoszone w prasie co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem lipcowych przetargów. Chodzi o majątek obrotowy stoczni Szczecin, projekty statków oraz aktywa finansowe w postaci udziałów w spółkach zależnych, w tym m.in. w spółce-córce Nord sp. z o.o. - wyjaśnił zarządca kompensacji.

Wadium - 10 procent

Nojszewski poinformował, że zainteresowani przetargami inwestorzy będą mogli składać oświadczenia rejestracyjne i wadia do 7 lipca. Dodał, że wadia będą stanowiły 10 proc. wartości aktywa wystawianego na licytacji.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zatwierdził we wtorek zmieniony plan sprzedaży niesprzedanych w ubiegłym roku aktywów stoczni Szczecin. Plan został przygotowany przez zarządcę kompensacji.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 9 z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. W przypadku gdyńskiego zakładu było to 25 spośród 37 pakietów. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców, zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

- Uznaliśmy, że należy taką próbę podjąć. Jaki będzie efekt tej próby - zobaczymy - mówił na wtorkowej konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad.

Gdynia też na sprzedaż

Zarządca kompensacji chce w najbliższym czasie zwrócić się do prezesa ARP o zatwierdzenie zmienionego planu sprzedaży części majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ub.r.

Tam do kupienia będzie m.in. duży dok o wartości ok. 100 mln zł, ośrodek wypoczynkowy Wieżyca, zaplecze magazynowo-administracyjne oraz bocznica kolejowa.

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

W maju 2009 r. katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24