Aaaaaby spółkę kupić

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24MSP chce sprzedaż 68 spółek na aukcjach

Ministerstwo Skarbu Państwa realizuje swoje plany szybkiej sprzedaży niewielkich spółek. Zaprosi w czwartek, 4 czerwca inwestorów do udziału w aukcji sprzedaży udziałów i akcji pięciu spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Skarb Państwa chce w ten sposób sprzedać 68 firm.

Chodzi o firmy: Biazet SA z Białegostoku, Zakład Techniki Próżniowej Tepro SA z Koszalina, Przedsiębiorstwo Turystyczne Mazur-Tourist sp. z o.o. z Olsztyna, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego SA z Niechlowa i Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa SA z Wadowic.

Aukcję sprzedaży akcji i udziałów tych spółek przewidziano 2 lipca.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki.

68 idzie pod młotek

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, znajduje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, m.in. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Agroma Kielce i Gliwicka Agencja Turystyczna, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP, jak Stradom SA z Częstochowy, czy Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Szkół Cezas z Białegostoku.

23 kwietnia w resorcie skarbu odbyła się pierwsza w historii aukcja sprzedaży 100 proc. udziałów państwowej spółki. Specjalizującą się w budowie rozjazdów kolejowych firmę KolTram sprzedano za 96 mln zł przy cenie wywoławczej 80 mln zł.

We wtorek odbyła się aukcja sprzedaży 13,4 proc. udziałów gdańskiej spółki Port Service, należących do Skarbu Państwa. Kupił je większościowy udziałowiec spółki, niemiecka firma Port Service Beteiliguns GmbH za ponad 1,4 mln zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24