A2 prawie o połowę tańsza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nowe drogi tańsze w kryzysie

Odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa - czyli między Łodzią a Warszawą - może być wybudowany za 3 mld zł, czyli o 2,7 mld zł taniej niż wstępnie szacowano - wynika z ofert złożonych przez wykonawców. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że zostaną one rozpatrzone do końca sierpnia.

Odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa liczyć ma 91 km. Budowa podzielona została na pięć fragmentów: 29,2 km, 16,9 km, 20 km, 17,6 km i 7,1 km.

Przetarg na ich zaprojektowanie i budowę został ogłoszony pod koniec marca, a prace mają zakończyć się do końca 2012 roku. - Na każdy z odcinków zostało złożonych kilka ofert, w sumie 37 - powiedział Grabarczyk. Dodał, że obecnie trwa ocena tych ofert i każda z nich jest szczegółowo analizowana przez komisje przetargowe.

Pieniądze na tę inwestycję będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, w tym z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Ruch na drogach

Minister zwrócił uwagę, że od listopada 2007 roku do połowy sierpnia tego roku podpisano umowy na budowę 948 km dróg krajowych, w tym 442 km autostrad. W tym samym okresie oddano do ruchu prawie 400 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic i przebudowanych dróg. Samych autostrad oddano 146 km (A1 Rusocin - Nowe Marzy, A4 Zgorzelec - Krzyżowa).

Jak zapewnił, do końca tego roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na budowę autostrad planowanych na mistrzostwa Europy w piłce nożnej - Euro 2012.

Jak informuje ministerstwo, obecnie mamy w Polsce 1288 km dróg szybkiego ruchu, w tym 817 km autostrad.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24