9 miesięcy, 100 prawników, 20 projektów ustaw

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCReforma tworzenia prawa nie działa?

W ciągu dziewięciu miesięcy 100 rządowych prawników napisało zaledwie 20 projektów ustaw. W tym czasie ich zarobki łącznie wyniosły około 6,3 mln zł - podlicza "Puls Biznesu". Po reformie tworzenia prawa miało być szybciej, więcej i bardziej merytorycznie. Tworzeniem ustaw nadal zajmują się zaś w większości ministerstwa.

Entuzjastycznie zapowiadana przez Donalda Tuska reforma prawa miała pozytywnie zmienić proces jego tworzenia. Nowe przepisy weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku. Już nie urzędnicy, ale profesjonalni prawnicy mieli od tej pory zajmować się pisaniem projektów ustaw. Ministerstwa miały tworzyć tylko założenia do projektów ustaw, a następnie w Rządowym Centrum Legislacji miały być one przekładane na "język prawniczy". Dzięki temu polskie prawo miało być lepszej jakości.

Resortom pozostawiono jednak furtkę - czytamy w "PB". Sekretarz Rady Ministrów może pozwalać resortom na samodzielne pisanie ustaw w wyjątkowych sytuacjach.

Prawo nadal w rękach urzędników

W rzeczywistości jednak zamiast w Rządowym Centrum Legislacji zdecydowana większość projektów ustaw powstaje w zaciszu ministerialnych gabinetów - donosi dziennik. W RCL powstało ich zaledwie 20, w dodatku w większości - małych nowelizacji.

Oznacza to, że w ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku nad jednym projektem pracowało pięciu prawników.

Tymczasem resorty nie próżnowały i aż 65 razy prosiły o możliwość samodzielnego tworzenia projektów ustaw. Zgodę udało im się uzyskać aż w 43 przypadkach.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: SXC