85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata

Najnowsze

85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata

Wąska elita multimiliarderów licząca 85 osób zgromadziła tyle bogactwa, co 3,5 mld najbiedniejszych, stanowiących połowę ludności świata – ogłosiła organizacja Oxfam w raporcie opublikowanym w przededniu dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Oxfam, zajmujący się pomocą charytatywną, głównie w Afryce, oszacował, że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi w świecie, wynosi 1,7 biliona dolarów. Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln dol.

Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, którego majątek magazyn "Forbes" wycenił na 73 mld dol. Na drugim miejscu jest Bill Gates z 67 mld dol. Na liście najbogatszych są też inwestor finansowy Warren Buffet - 53,5 mld dol., współzałożyciel Google’a Larry Page - z 23 mld dol., a także spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, Liliane Bettencourt - 30 mld dol.. Jest ona też najbogatszą kobietą świata.

Przepaść coraz większa

70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach - zaznacza Oxfam.

Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity, a biedniejącymi setkami milionów ludzi. Dokument wskazuje, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności i korupcji, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, nie widzących dla siebie przyszłości.

- Tak duża koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej grupy ludzi jest dużym zagrożeniem dla spójności i stabilności społeczeństw - podkreślono.

Organizacja apeluje do uczestników rozpoczynającego się w środę dorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, by poparli progresywny system podatkowy, płacili pracownikom pensje, z których można wyżyć i nie nadużywali wpływów ekonomicznych w życiu politycznym.

- Nie wygramy walki z nędzą, jeśli nie uporamy się z rosnącą nierównością społeczną – zaznaczyła dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia