85 miliardów na ratunek Irlandii

Najnowsze

Aktualizacja:

Irlandia otrzyma od Unii Europejskiej 85 miliardów euro pomocy na walkę z kryzysem finansowym - zdecydowali w niedzielę ministrowie finansów państw Wspólnoty. Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn poinformował, że szefowie resortów doszli również do zgody ws. zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro, który ma zacząć działać po 2013 roku.

Radość z uzgodnienia przez UE pomocy dla Irlandii wyraził polski minister finansów Jacek Rostowski. - Jestem bardzo zadowolony z tego, że ta niebezpieczna sytuacja została definitywnie zażegnana - powiedział dziennikarzom w Brukseli. Jego zdaniem przyjęty pakiet wydaje się "rozwiązaniem bardzo stabilizacyjnym".

"Polska będzie wspierać Irlandię"

- Choć Polska nie uczestniczy w pomocy w ramach dwustronnych pożyczek, to - jak podkreślił Rostowski - "będzie ją wspierała w ramach europejskiego mechanizmu stabilizacji finansów (chodzi o gwarancje z budżetu UE - red.) a także przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, do którego należymy".

- Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji dzisiaj niż byliśmy w ubiegłym tygodniu - dodał minister komentując zarówno przyjęty pakiet pomocy dla Irlandii jak i postęp w przygotowaniu nowego stałego mechanizmu antykryzysowego dla strefy euro, który miałby obowiązywać po 2013 roku.

Według ministra, przedstawiona na posiedzeniu ministrów finansów strefy euro nowa propozycja tego mechanizmu "to bardzo przekonywująca propozycja". Dyplomaci zaznaczyli jednak, że dyskusje w Eurogrupie nie przesądzają jeszcze ostatecznego kształtu tego mechanizmu (Ekofin zajmie się nim na posiedzeniu 6 -7 grudnia) ani polskiego stanowiska w tej sprawie.

Pytany o to, czy niedzielna decyzja ministrów zatrzyma osłabianie złotówki minister podkreślił: "nigdy nie komentuję kursów waluty, ale mogę powiedzieć, że to co się stało dzisiaj powinno ustabilizować euro względem innych walut".

Irlandia w kryzysie przez pomoc bankom

Podłożem irlandzkiego kryzysu, grożącego bankructwem państwa, jest przekazanie miliardowych sum na akcję ratowania zagrożonych upadłością banków komercyjnych. Jak się oczekuje, w następstwie tej pomocy tegoroczna nadwyżka wydatków państwa nad wpływami sięgnie 32 proc. produktu krajowego brutto. Gdyby nie uwzględnić kosztów wsparcia banków, deficyt wyniósłby blisko 12 proc. PKB.

Jak poinformował irlandzki rząd, spośród łącznie 85 mld euro pakietu pomocowego, 17,5 mld dostarczy sama Irlandia. 50 mld z całej puli otrzyma budżet państwa, a 35 mld przeznaczy się na dokapitalizowanie banków.

Według komisarza Rehna, z 67,5 mld euro pomocy zewnętrznej dla Dublina po jednej trzeciej pochodzić będzie ze specjalnej linii kredytowej Komisji Europejskiej, ze środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz z powołanego przez państwa strefy euro funduszu jej stabilizowania, wspartego kredytami z Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Roczne oprocentowanie udzielanych Irlandii pożyczek ma wynosić około 6 procent, a zostanie to dokładnie ustalone w trakcie dalszych negocjacji w najbliższych tygodniach.

Źródło: PAP