75 lat w pończoszkach

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu, wikipedia.orgNylonowe pończochy mają urodziny

Stomatolodzy, gitarzyści i miłośnicy damskiej garderoby powinni odkorkować szampana. Swoje 75. urodziny obchodzi nylon - materiał, z którego wykonywane są m.in. włókna szczoteczek do zębów, gitarowe struny i pończochy.

Nylon to handlowa nazwa syntetycznych polimerów zawierających grupę amidową. Został wynaleziony dokładnie 28 lutego 1935 roku przez Amerykanina Wallace'a Carothersa pracującego dla firmy E.I. du Pont de Nemours and Company (dziś jedna z największych firm chemicznych na świecie).

Konsumenci na nylon musieli poczekać jeszcze trzy lata. Dopiero w 1938 r. wprowadzono na rynek pierwsze produkty z tego tworzywa: szczoteczkę do zębów z włosiem nylonowym. Dwa lata później na sklepowe półki trafił kolejny produkt, który w niedługim czasie stał się fetyszem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn: nylonowe pończochy.

Obecnie włókna nylonowe są używane do wytwarzania wielu rodzajów sztucznych tkanin, a także przy produkcji niezliczonych innych przedmiotów m.in. lin, plecaków, piłek do koszykówki, poduszek powietrznych, spadochronów, czy strun gitarowych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu, wikipedia.org