70 milionów na transport publiczny w Polsce wschodniej

Najnowsze

Aktualizacja:
CC BY SA Wikipedia | Lukas 3zPieniądze z Unii mają być przeznaczone na rozwój transportu publicznego

70 mln zł na inwestycje w miejski transport publiczny mogą zdobyć największe miasta z Polski wschodniej w ramach naboru projektów, który ogłosiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski można składać do 30 grudnia 2013 r.

Pomoc będzie udzielana w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, z którego korzysta pięć regionów: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Świętokrzyskie i Podkarpackie.

Tylko dla miast wojewódzkich

Rzecznik PARP Miłosz Marczuk poinformował, że chodzi o nabór na listę rezerwową projektów indywidualnych po tym, gdy w ramach realizacji inwestycji transportowych w Lublinie i Rzeszowie powstały oszczędności po przetargach. Wyjaśnił, że nie można na przykład zwiększyć wartości czy poszerzyć zakresu dotychczasowych projektów, bo wymagały one notyfikacji przez Komisję Europejską (te o wartości powyżej 50 mln euro), stąd konieczność naboru projektów na listę rezerwową. Nie ma też wymogów kwotowych, czyli minimalnej wartości projektu.

Projekty muszą być realizowane na terenie miast wojewódzkich objętych programem Rozwój Polski Wschodniej: Białegostoku, Olsztyna, Lublina, Kielc i Rzeszowa oraz przyległych gmin, które należą do potencjalnych obszarów metropolitalnych wokół tych miast. Projekty mogą więc składać samorządy.

Ekologiczne dofinansowanie

Pieniądze można zdobyć między innymi na tworzenie lub rozbudowę ekologicznych systemów transportu zbiorowego, np. budowę czy przebudowę infrastruktury na potrzeby komunikacji miejskiej, zakup ekologicznego taboru, np. autobusów, szynobusów, trolejbusów, tramwajów. Projekty mogą też dotyczyć systemów parkingowych "Parkuj i jedź", które przewidują budowę miejsc parkingowych na obrzeżach miast, by zostawiać tam auta i dojeżdżać do centrum komunikacją miejską czy miejsc parkingowych dla rowerów na końcowych przystankach komunikacji miejskiej. Przewidziano również możliwość zdobycia środków na elektroniczne zarządzanie ruchem, sygnalizację świetlną, system dystrybucji i identyfikacji biletów, elektroniczne tablice informacyjne.

Maksymalnie można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

W ramach programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 pięć regionów ma do dyspozycji 2,2 mld euro. Program będzie kontynuowany w nowej perspektywie finansowej pod nazwą Polska Wschodnia. Z dotychczasowych zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że pula środków będzie podobna.

Autor: dlnmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Lukas 3z