61 bankrutów. Mniej niż rok temu

Najnowsze


61 firm ogłosiło upadłość w styczniu 2014 roku. To o 17,3 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu i 29,1 proc. mniej niż przed rokiem - podaje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE szacuje, że w tym roku upadnie ok. 839 firm, czyli o 5,3 proc. mniej niż w 2013 roku.

W styczniu tego roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 61 przedsiębiorstw. - Było to o 17,3 proc. więcej niż w grudniu 2013 roku, w którym zanotowano 52 upadłości oraz o 29,1 proc. mniej niż w styczniu 2013 roku, w którym upadło 86 podmiotów. W styczniu tego roku najwyższe natężenie upadłości wystąpiło w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim - napisano raporcie KUKE.

Kłopoty małych firm

Według danych Korporacji w styczniu największe natężenie upadłości odnotowano w branży budowlanej. Zaznaczono jednak, że w ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży zmniejszyło się z 3,67 proc. do 3,53 proc.

- Wyniki finansowe przedsiębiorstw budowlanych wskazują, że podmioty duże w przedmiotowej branży dno koniunktury mają już za sobą. Natomiast wciąż z problemami borykają się przedsiębiorstwa średnie i małe - czytamy w komunikacie. Nie było natomiast upadłości wśród firm z branży farmaceutycznej oraz branży związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej.

Mniej niewypłacalności

KUKE poinformowała też, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu niewypłacalności, działalność zakończyło 861 firm. - Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 2,8 proc. niższa od zanotowanej na koniec grudnia (886). Przed rokiem w styczniu 2013 roku roczna krocząca suma upadłości wynosiła 897. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o 4,0 proc. - poinformowała Korporacja. Zaznaczono, że w tym okresie najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w grudniu 2013 r. (52 firmy), zaś największą liczbę bankructw odnotowano w lipcu ub.r. (94 firmy).

Lepsza koniunktura

Ekonomiści KUKE poinformowali, że dotychczas opublikowane wskaźniki ekonomicznych, wskazują na zakończenie spowolnienia i powrót koniunktury w naszej gospodarce. - Przy założeniu podwyższenia tempa wzrostu gospodarczego w 2014 roku do poziomu 3,0 proc. oraz podwyższenia wskaźnika rentowności obrotu netto firm do 4,5 proc., prognozujemy iż w całym 2014 r. liczba upadłości wyniesie około 839 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 5,3 proc. mniej niż w 2013 r. (886 upadków) - wskazali twórcy raportu.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP