600 mln zł na dywidendę. Orlen podał wyniki za ubiegły rok

Najnowsze

orlen.plOrlen zaprezentował wyniki za 2013 rok

Zarząd PKN Orlen poinformował w czwartek, że proponuje wypłacić 1,44 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 roku - czytamy w komunikacie spółki. Łącznie na dywidendę trafi 615,9 mln zł.

Zarząd zaproponował też, by pozostałą kwotę - 1,8 mln trafić ma na kapitał zapasowy spółko. Dywidenda ma zostać wypłacona 8 lipca. W poprzednim roku dywidenda wynosiła 1,5 zł.

"Rok 2013 był pierwszym rokiem realizacji nowej strategii koncernu, zakładającej budowę nowych segmentów działalności - poszukiwań i wydobycia ropy i gazu oraz energetyki przy równoczesnym dbaniu o fundamenty finansowe i osiąganiu doskonałości operacyjnej w dotychczasowych obszarach aktywności biznesowej" - napisał w liście do akcjonariuszy prezes Orlenu Jacek Krawiec.

Zyski i zadłużenie

W skonsolidowanych raporcie rocznym czytamy, że przychody ze sprzedaży w 2013 roku wyniosły niemal 114 mld zł, zysk z działalności operacyjnej 333 mln zł, a zysk netto 90 mln zł.

W tym samym czasie przychody z działalności operacyjnej wyniosły 5,7 mld zł. "Konsekwentnie prowadzone działania optymalizacyjne pozwoliły wypracować 5,7 mld zł środków pieniężnych z działalności operacyjnej. Umożliwiło to zarówno zaplanowaną realizację programów inwestycyjnych, wypłatę dywidendy jak i dalszą redukcję zadłużenia, które na koniec 2013 roku obniżyło się w porównaniu z rokiem poprzednim o 2,1 mld zł i wyniosło 4,6 mld zł." - poinformował Krawiec.

EBITDA spółki wyniosła 3,2 mld zł.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl