Najnowsze

6 mln zł pensji prezesa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szef BPH zarobił w 2008 roku ponad 6,4 mln złotych

Choć w planach jest zwolnienie 1-1,2 tys. pracowników, a opłaty na podstawowe usługi wzrosły w tym banku o 5-10 proc. szef BPH Józef Wancer zarobił w ubiegłym roku 6,41 mln złotych.

Do portfela szefom banków zajrzała "Gazeta Prawna". I tak, szef Pekao Jan Krzysztof Bielecki zarobił w 2008 roku 4,46 mln zł, prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz 3,06 mln, Sławomir Sikora z BH 3,58 mln zł, a Bogusław Kott (Millenium) 2,17 mln.

Kryzys? Nie dla prezesów

Co ciekawe, zarobki szefów największych polskich banków w ubiegłym roku wzrosły o około 25 proc. I był to zarazem rok, kiedy to kryzys finansowy wstrząsnął posadami gospodarki światowej.

Chcąc ratować zyski, banki podniosły opłaty za niektóre usługi, w skrajnych przypadkach nawet o 35 proc. Od początku roku pracę straciło też około 5 tys. bankowców - szeregowych pracowników. I choć tegoroczne redukcje mogą objąć nawet kilkanaście tysięcy pracowników banków, prezesom kryzys nie bardzo dał się we znaki.

Szkodliwe premiowanie ryzyka

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego wynagrodzenia kierownictw banków w zbyt dużym stopniu premiują ryzyko ponoszone przez te instytucje. Zdaniem szefa KNF-u Stanisława Kluzy taka polityka płacowa może być szkodliwa nie tylko dla banku i jego akcjonariuszy, ale też dla deponentów i kredytobiorców.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24