Najnowsze

Najnowsze

Ceny ropy na giełdach w Nowym Jorku i Londynie wzrosły na fali spekulacji, że zapasy surowca spadły trzeci tydzień z rzędu, bo rafinerie zwiększyły moce przetwórcze. Jednak OPEC, który zrzesza największych eksporterów ropy zapewnia, że jej cena nie przekroczy 100 dol. za baryłkę.

PO i PSL chcą zwolnić hamulce, jakie na prywatyzacji zacisnął rząd PiS. Zapał Platformy jest większy niż ludowców, ale obie partie zapowiadają prywatyzacyjne przyspieszenie, skrócenie listy spółek strategicznych i odpolitycznienie zarządów firm z państwowym udziałem - pisze "Dziennik".

Poseł PO i kandydat na szefa sejmowej komisji finansów publicznych Zbigniew Chlebowski uważa, że premier Jarosław Kaczyński postawił przyszły rząd w trudnej sytuacji, ponieważ w nowej kadencji Sejmu nie przedstawił projektu przyszłorocznego budżetu.

Największy w Chinach koncern paliwowy PetroChina podczas poniedziałkowego debiutu na giełdzie w Szanghaju jako pierwszy w świecie osiągnął giełdową wartość biliona dolarów - ponad dwa razy wyższą od amerykańskiego ExxonMobil, który był dotąd największą publiczną spółką świata.

Miliarder i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie - George Soros uważa, że gospodarka USA jest "na krawędzi bardzo poważnej korekty ekonomicznej", po dziesięcioleciach nadmiernych wydatków. - Zapożyczyliśmy się na olbrzymie sumy i teraz wystawia się nam rachunek - powiedział podczas wykładu na Uniwersytecie Nowojorskim.

Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego maleją z roku na rok. Platforma Obywatelska od dawna zapowiadała jego likwidację - przypomina "Dziennik". I wszystko wskazuje na to, że wkrótce telewidzowie przestaną wspierać media publiczne.

Spotkanie z fiskusem nie musi być koszmarem. Dowodzi tego I Urząd Skarbowy w Poznaniu. Urzędnicy w stolicy Wielkopolski są nie tylko najbardziej pracowici w Polsce, w dodatku ani razu nie popełnili błędu - swój ranking urzędów przedstawia "Gazeta Prawna".

- Komisja Krajowa NSZZ Solidarność będzie zabiegała o bezwarunkowe przyjęcie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej - zapowiedział w Poznaniu Andrzej Adamczyk, kierownik działu Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność"

Całkowita emisja gazów cieplarnianych z 40 czołowych państw przemysłowych, wzrosła do 18,2 mld ton w roku 2005 z 18,1 mld ton w roku 2004 i była zaledwie o 2,8 proc. niższa niż rekordowa - 18,7 mld - w roku 1990 - podał sekretariat ONZ ds. klimatu.

Chociaż w 2006 roku tempo wzrostu wydajności pracy i PKB w UE wzrosło, to mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby kraje członkowskie łożyły więcej na badania i rozwój - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Polska, nie uwzględniając Bułgarii i Rumunii, jest pod tym względem czwarta od końca.

W październiku padł rekord frekwencji w warszawskim metrze. Z usług tego przewoźnika skorzystało w ubiegłym miesiącu 11,5 mln pasażerów - poinformowała spółka Metro Warszawskie.

Jeśli Elektrim ogłosi wezwanie na zbycie akcji, to zarząd Giełdy Papierów Wartościowych zgodzi się na wykluczenie akcji spółki z obrotu giełdowego - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Ponad 75 tysięcy uzbrojonych w łuki członków lokalnych plemion w środkowych Indiach wzięło udział w proteście przeciwko planom inwestycji przemysłowych w ich zasobnym w surowce mineralne regionie.

- Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała ekspert PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

Komisja Europejska wyraziła nadzieję, że kraje UE osiągną w grudniu "pragmatyczny" kompromis w sprawie definicji wina, dając do zrozumienia, że jest skłonna zaakceptować "wina owocowe", a nie tylko gronowe.

Jeszcze miesiąc temu państwowa kasa była "na plusie". Jednak po październiku deficyt budżetowy może wynieść 17,5-18,5 proc. rocznego planu, czyli 30 mld zł, wobec 14-15 proc. szacowanych wcześniej.

Do 9 listopada ARiMR przyjmuje wnioski chętnych na dofinansowanie gospodarstw rolnych ze środków UE w przyszłym roku. Do podziału jest 360 mln euro. Rolnicy nie chcą, aby decyzje zapadały w drodze losowania i tworzą społeczne kolejki.

Ryzyko, że ceny ropy podbiją rekord wszech czasów i przekroczą 100 dolarów za baryłkę jest bardzo prawdopodobne - uważają analitycy BM Reflex. Ich zdaniem, pytanie tylko, kiedy to nastąpi?

166,8 mln pasażerów skorzystało z usług Grupy PKP od stycznia do października tego roku. To o prawie 6 mln podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Połowa Polaków jeździ samochodem: jest jego posiadaczem lub kierowcą - wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Najwięcej jest kierowców w wieku 30-39 lat.