Najnowsze

Najnowsze

- Globalna recesja spowoduje spadek cen ropy naftowej - ocenił w czwartek przewodniczący OPEC Chakib Khelil w wywiadzie dla agencji Algerie Presse Service. Kartel nie wyklucza też zwiększenie produkcji ropy.

- W tej chwili uzasadnione są podwyżki cen energii rzędu 10 procent, a nie jak proponują spółki sprzedające energię, blisko 20 procent - mówi w TVN CNBC Biznes dyrektor departamentu taryf Urzędu Regulacji Energetyki Tomasz Kowalak.

Oto samochód za równowartość 6 tysięcy złotych: Nano. Pojazd zaprezentował właśnie w Delhi indyjski koncern motoryzacyjny Tata. Ma sprawić, że Hindusi przesiądą się ze skuterów do samochodów.

ZUS w w latach 2009-2013 będzie potrzebował od 216 mld do 333,6 mld zł dotacji, aby móc wypłacać świadczenia - wynika z najnowszej prognozy wpływów i wydatków FUS, do której dotarła "Gazeta Prawna". Eksperci winią za ten stan rzeczy polityków.

W ubiegłym roku Polacy nabyli prawie o jedną czwartą więcej nowych samochodów niż w 2006 roku. Łącznie sprzedano 292,4 tys. takich aut - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Kraków walczy z paleniem. Już wkrótce "dymek" będzie zakazany na przystankach komunikacji miejskiej, wyznaczonych placach zabaw dla dzieci i w trzech parkach: Krakowskim, Bednarskim i Jordana. Przepis wejdzie w życie najwcześniej w połowie lutego.

Dwa lata po planowanym terminie oddania do użytku, Terminal 2 na warszawskim Okęciu wciąż niegotowy. Jeśli inwestycja nie zostanie ukończona przed 28 marca - czeka nas międzynarodowa kompromitacja. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiada jednak, że zdążymy.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołał z funkcji dyrektora kopalni "Budryk" Piotra Bojarskiego. Rozmowy z protestującymi górnikami podjęte został popołudniu, choć zarząd JSW wycofał się z niektórych zobowiązań.

Nawet 30 mld zł w cztery lata i 5,5 miliarda do końca 2008 r. - tyle może zarobić Skarb Państwa w wyniku prywatyzacji. Tak przynajmniej zapowiada szef resortu skarbu Aleksander Grad.

Koncern BMW poinformował o rekordowej sprzedaży swych samochodów w 2007 roku: na całym świecie nabywców znalazło 1,5 miliona aut jego produkcji. Najbardziej wzrósł popyt na samochody Mini Cooper.

Drogowcy chcą uelastycznić przepisy. Od teraz zamiast wielkich przetargów na budowę dziesiątek kilometrów dróg chcą a ich podziału na mniejsze odcinki. To informacja dobra dla mniejszych firm drogowych, ponieważ da to szansę funkcjonowania na rynku który był do tej pory zastrzeżony dla bardzo dużych koncernów.

- Wierzę, że możliwe jest utrzymanie w tym roku 6-procentowego wzrostu PKB - mówi w TVN CNBC Biznes wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zapewnił, że jego resort pracuje nad rozwiązaniami, które nie dość, że znacznie podniosą konkurencyjność naszej gospodarki, to jeszcze uodpornią ją przed skutkami emocji na światowych rynkach

Netia nie chce dłużej finansować deficytowej sieci komórkowej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Potrzebuje też pieniędzy na własny rozwój. Dlatego rozważa sprzedaż swoich 23 proc. udziałów w P4 - operatorze sieci Play.

Emocje wokół nowych cenników elektrowni może podgrzać... dwutlenek węgla. Przedstawiciele przemysłu poparli we wtorek rządowy projekt rozdziału praw do emisji dwutlenku węgla. Krytykuje go jednak energetyka i zapowiada, że przy tym sposobie podziału ceny prądu muszą wzrosnąć.

Gabinet Donalda Tuska chce przekonać UE i firmy energetyczne, że taniej będzie zbudować nowy gazociąg z Rosji do Europy lądem zamiast przez Bałtyk - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Według dziennika - musi się spieszyć, bo ostateczne rozstrzygnięcie coraz bliżej.

W czwartek mija pierwszy rok prezesury Sławomira Skrzypka w NBP - przypomina "Rzeczpospolita". Przygotowany przez nia bilans wypada słabo: pierwszy raz bank ma ujemny wynik finansowy, przegrał batalię o nadzór, a inflacja jest najwyższa od 2005 roku.

Leszek Balcerowicz twierdzi na łamach "Faktu", że interes kraju powinien skłaniać rząd Donalda Tuska do reformowania Polski i radzi premierowi, by jak najszybciej przedstawił strategię gospodarczą, której - na razie - nie ma.

Trzy tysiące złotych dla pielęgniarki, nauczyciela oraz żołnierza. Pięć tysięcy dla policjanta, strażaka, prokuratora, sędziego i lekarza. Tak zdaniem Polaków powinny wyglądać zarobki w budżetówce. Sondaż w tej sprawie przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Po blisko tygodniu podziemnego strajku górnicy z "Budryka" wyjechali w końcu na powierzchnię. Zdecydowali się na to po kilku godzinach rozmów z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wstępne porozumienie już jest, dziś o 10:00 ma dojść do kolejnych negocjacji.