Najnowsze

Najnowsze

Wrocław nie będzie naukowym centrum Europy. W walce o siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii stolica Dolnego Śląska przegrała z Budapesztem. Mimo porażki, wrocławianie nie składają broni. - Teraz będziemy walczyć o jedną z placówek podległych EIT - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Miały jeździć z prędkością 200 kilometrów na godzinę, a wszystko wskazuje na to, że nie będą jeździć wcale. Mowa o pociągach, ale nie tylko - także o nowych inwestycjach kolejowych. Do mistrzostw Europy w 2012 roku wyremontowanych i wybudowanych miało być 1200 kilometrów linii kolejowych. Tyle, że do realizacji tych planów może zabraknąć nawet 20 miliardów złotych. Co stało się z tymi pieniędzmi i czy jest szansa, na to, że na mecze euro 2012 pojedziemy jednak szybkimi pociągami?

Produkcja przemysłowa przez długie majowe weekendy okazała się znacznie niższa od oczekiwań analityków. Ile Polska gospodarka straciła przez majowe lenistwo i czy faktycznie to długie weekendy sprawiają, że polski przemysł mniej produkuje?

Mocny spadek dynamiki produkcji przemysłowej w maju. Wzrosła ona o zaledwie 2,3 procent w ujęciu rocznym. Ale w porównaniu z kwietniem, gdy produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła o prawie 15 procent, spadek dynamiki jest znaczący. Dane skomentował na naszej antenie Rafał Benecki, ekonomista ING.

Niecały miesiąc został do sprzedania stoczni Gdynia i Szczecin. Komisja Europejska w połowie lipca chce zobaczyć umowy prywatyzacyjne obu zakładów. Czasu wprawdzie niewiele, ale ministerstwo skarbu uspokaja: - Prowadzimy końcowe ustalenia z inwestorami zainteresowanymi zakupem tych spółek.

Szczeciński Polmos na sprzedaż. Chętnych do zakupu polskiej wytwórni wódki nie brakowało, ale to brytyjska spółka The Brand Distillery Ltd ma wyłączność na negocjacje.

- Polska rozwija się w dobrym tempie i dalej będzie się rozwijać. Moim zdaniem w tempie 5-6 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat - mówił na antenie TVN CNBC Biznes Thomas Laursen, szef zespołu ekonomistów Banku Światowego dla Europy Centralnej i Krajów Bałtyckich.

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, po wzroście o 15,1 proc. rok do roku w kwietniu 2008 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Rosyjski Gazprom, który w dostawach gazu do Polski ma całkowicie zastąpić rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo, zapewnia, że w wyniku tej zmiany ilość gazu dostarczanego do polskiego odbiorcy nie ulegnie zmianie.

Warta 800 mln euro fabryka mercedesów stanie ostatecznie pod Budapesztem. Daimler nie wybrał Polski, bo obawiał się ewentualnego wzrostu kosztów pracy w naszym kraju.

Amerykańska Komisja ds Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) wzięła na celownik spekulantów, którzy - jej zdaniem - odpowiedzialni są za szalejące ceny ropy. CFTC uważa, że zagnieździli się oni na elektronicznych rynkach w Londynie i dlatego zamierza poddać ich działania swoim regulacjom.

Ostateczne oddanie nowego terminalu na Okęciu wciąż się opóźnia. Władze rozważają zamrożenie inwestycji i chcą zapakować rozgrzebaną budowę w folię. Nawet na kilka lat... - czytamy w stołecznym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Neuralia - to firma zajmująca się badaniem mózgu na potrzeby rynku reklamowego. Właśnie zaczyna działać w Polsce. Walczy o potężny rynek wart 600 mln zł.

W tym roku 1,5 mln cudzoziemców przyjedzie do nas na zakupy - pisze "Rzeczpospolita". To o pół miliona mniej niż w 2006 r., ale ich wydatki będą dużo wyższe niż przed kilkoma laty

Aster, jeden z największych w kraju operatorów kablowych, spróbuje swoich sił w telefonii komórkowej. Nową usługę kieruje przede wszystkim dla swoich klientów i liczy na to, że zwiększy ona ich lojalność wobec firmy - donosi "Gazeta Wyborcza".

Rosnące ceny paliw sprawiły, że na całym świecie przyśpieszają prace nad nowymi źródłami energii. Nowych rozwiązań chce szukać także nasz resort gospodarki. Do października ma powstać studium opłacalności budowy w Oświęcimiu fabryki produkującej paliwa płynne z węgla - informuje "Polska".

Walka o obniżenie akcyzy na paliwa w najbliższym czasie ma stać się znakiem firmowym PiS - twierdzi "Dziennik". Ewentualny spadek ceny benzyny ma stać się sztandarowym sukcesem opozycji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą stosować coraz wymyślniejsze chwyty, by przyciągnąć do siebie klientów. Na tańsze polisy OC nie ma jednak co liczyć. Mniej zapłacimy za to za autocasco - przekonuje "Gazeta Wyborcza".

Nie spalarnie odpadów, tylko "zakłady odzyskiwania energii" - tak zarządził Parlament Europejski. Zdaniem obrońców środowiska otworzy to drogę do transportu śmieci z bogatszych krajów Europy do Polski.

Ponad dwa miliony dolarów wylicytowano za dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's pod młotek poszedł egzemplarz tego dzieła, wydany drukiem w XVI wieku w Norymberdze.