Najnowsze

Najnowsze

Zarabiamy więcej niż przed rokiem. Nasze pensje są wyższe prawie o 10 procent - wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętny Kowalski - jeśli tylko chodzi do pracy - każdego miesiąca inkasuje ponad 3,2 tys. zł.

Dotknięty poważnym kryzysem finansowym amerykański Ford szuka oszczędności i sprzedaje część swoich aktywów w japońskiej Mazdzie. Prezes Forda udaje się ponadto na Kapitol, gdzie będzie we wtorek przekonywał kongresmenów do udzielenia koncernowi pomocy finansowej. - To niedorzeczne - tak o perspektywie państwowej interwencji mówią analitycy.

Wyższe opłaty za listy i paczki na poczcie? Wiele na to wskazuje. Do końca miesiąca Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpatrzy kolejny wniosek Poczty Polskiej o podwyżkę cen. Poczta chce je podnieść, bo jak tłumaczy - po raz pierwszy od 11 lat zamiast zarobić, dołożyła do interesu.

Urząd Regulacji Energetyki zwrócił się do spółek handlujących energię elektryczną o uzasadnienie wniosków o podwyżki taryf - poinformował wiceprezes URE Marek Woszczyk. Firmy zaproponowały w swych wnioskach drastyczne podwyżki, przekraczające nawet 50 procent.

Polscy studenci są coraz częściej rezygnują z mycia okien w sklepach i pracy na kasie w popularnych jadłodajniach - i zakładają własne biznesy. Liczba młodych przedsiębiorców w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat prawie sześciokrotnie - wylicza dziennik "Polska".

Prawie 11 tysięcy podatników złożyło wnioski o tzw. abolicję podatkową, czyli zwrot podatku dochodowego zapłaconego za granicą. Urzędy skarbowe wydają już pierwsze decyzje w ich sprawach.

Planujesz zakup mieszkania? Zbliżający się rok będzie sprzyjał temu przedsięwzięciu. I choć słowa te przypominają poetykę taniego horoskopu, to kryją się za nimi ekspertyzy - na rynku wtórnym ceny nieruchomości spadły nawet o 15 proc., a to nie koniec obniżek - zapowiadają analitycy. Tanieć będą także nowe mieszkania - pisze "Polska".

2,3 procent - tyle zdaniem jednego z analityków agencji Moody's wyniesie wzrost gospodarczy Polski w przyszłym roku. Według agencji ewentualne opóźnienie we wprowadzeniu euro nie spowoduje obniżki ratingów.

Jak donoszą moskiewskie media, Rosja planuje zmniejszyć import mięsa drobiowego i wieprzowiny. Z jednej strony ma to wesprzeć rodzimych producentów - z drugiej niewątpliwie ma poprawić bilans płatniczy kraju w dobie spadku cen ropy naftowej i innych surowców.

Kraje wokół Morza Kaspijskiego mogą być naturalną przeciwwagą dla importu gazu z Rosji - uznano w Brukseli. W Komisji Europejskiej rodzi się pomysł powołania konsorcjum, które ma ograniczyć wpływy Gazpromu. W gronie firm kupujących gaz z krajów basenu Morza Kaspijskiego znalazłoby się miejsce dla polskiego PGNiG - pisze "Rzeczpospolita".

Coraz więcej polskich kierowców decyduje się na auta z silnikiem Diesla. Skutek? Już za dwa lata może zabraknąć nawet 5 milionów ton oleju napędowego w skali roku - dziennik "Polska" przepowiada drastyczny wzrost cen tego paliwa.

Na głównych azjatyckich parkietach we wtorek nastąpił spadek wartości akcji. To niewątpliwie reakcja na dane potwierdzające, że gospodarka Japonii znalazła się w recesji - a także poniedziałkowe wyniki sesji na Wall Street.

Według zapowiedzi szefa doradców premiera Michała Boniego to specjalna ustawa ma stworzyć gwarancje i ochronę dla pracowników stoczni. Taką zapowiedź wygłosił on przed spotkaniem ze stoczniowcami.

W dół, w górę i znowu w dół - pierwsza sesja tygodnia na Wall Street przyniosła amerykańskim inwestorom sporo emocji. Ostatecznie indeksy za oceanem straciły po około dwóch i pół procent.

Metropolia londyńska i sąsiedni region południowo-wschodniej Anglii w większym stopniu niż reszta kraju ucierpią w najbliższych latach na skutek gospodarczej recesji. Właśnie tam nastąpi 2/5 wszystkich przewidywanych zwolnień pracowników - prognozują brytyjscy samorządowcy.

Niemiecki rząd podejmie decyzję w sprawie udzielenia koncernowi Opel ewentualnych gwarancji kredytowych jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - zapowiedziała kanclerz Angela Merkel po specjalnym spotkaniu kryzysowym, poświęconym pomocy dla koncernu.

Donald Tusk jest w Kuwejcie. Ma spotkać się z m.in. z emirem Kuwejtu, szejkiem Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem. Główny cel wizyty tam , a także późniejszej podróży do Kataru, to poszukiwanie źródła zaopatrzenia w gaz ziemny. Miałby on statkami płynąć do planowanego gazoportu w Świnoujściu.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak "nie wyklucza" pozwania "Pulsu Biznesu" za publikacje o domniemanym łamaniu prawa przez kierowaną przez niego Fundację Rozwoju. Gazeta zarzuciła nieprawidłowości kierowanej przez lidera ludowców fundacji.