Najnowsze

Najnowsze

- Rząd niemiecki nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej pomocy publicznej dla firmy motoryzacyjnej Opel - powiedział minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg, który negocjuje z kierownictwem należącego do amerykańskiego koncernu General Motors, Opla.

W dzisiejszym „Programie” pokażemy, jak chronić komputery przed burzami. Zajmiemy się również ochroną naszych plików – czyli kopie zapasowe i wirtualne dyski.

Większość polskich banków komercyjnych najprawdopodobniej nie wypłaci dywidendy za 2008 r. i przeznaczy zysk na zwiększenie funduszy - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja informuje też, że nie wykryła nieuzasadnionego transferowania zysków banków za granicę.

Zapotrzebowanie instytucji finansowych na kapitał wydają się nie mieć limitu. Zdobywają go jednak w różny sposób. Brytyjski bank HSBC chce uzyskać 18 mld dolarów emitując nowe akcje. Z kolei amerykański gigant ubezpieczeniowy AIG, który odnotował rekordową stratę, dostanie nową pomoc od rządu.

- Podejmując decyzje inwestycyjne, popełniłem co najmniej jeden duży błąd i kilka mniejszych, które jednak także bolą – pisze w corocznym liście do akcjonariuszy swojej firmy, cytowanym przez "Rzeczpospolitą", Warren Buffet. Legendarny amerykański inwestor za swoją największą porażkę zeszłego roku uznaje chybione prognozy dotyczące rynku ropy naftowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejmuje walkę ze spółkami stosującymi porozumienia cenowe. O tym, jak można walczyć z nielegalnym procederem, mówi w programie „Pieniądze od Rana” mec. Agnieszka Stefanowicz-Barańska, partner w kancelarii Salans.

Więcej pieniędzy popłynie na budowę dróg i autostrad w Polsce. Niebawem rozpocznie się budowa 90-kilometrowego odcinka autostrady A2, a w trakcie trwają prace na A4. O możliwych terminach zakończenia i finansowaniu mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witucki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Rozpoczęcie budowy 90-kilometrowego odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa się opóźnia, ale są nadzieje na to, że kierowcy będą mogli nią pojechać na mistrzostwa Euro2012. Więcej o planach i budowy łącznika między Warszawą a Łodzią mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witecki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Nie wszędzie słowo kryzys odmienianie jest przez wszystkie przypadki. Jak wynika z najnowszych badań Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkańcy wsi i małych miejscowości słyszą o nim głównie w mediach. Pracują i robią zakupy "po staremu", ich inwestycje nie topnieją, a kredyty nie rosną - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Poniedziałek przyniósł garść krzepiących informacji o kondycji polskiej gospodarki. - Produkt Krajowy Brutto wzrósł w czwartym kwartale ubiegłego roku o 2,9 proc., nieco bardziej od prognoz - podał Główny Urząd Statystyczny. Lepiej wyglądają też dotyczące naszego kraju wskaźniki niezależnych instytucji.

- Polska niepotrzebnie postawiła na ostrzu noża sprawę budowy przez Rosję i Niemcy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku - uważają cytowani przez "Gazetę Prawną" eksperci. - Gdyby Polscy politycy przyjęli inne stanowisko w negocjacjach, to moglibyśmy na tym projekcie całkiem dobrze wyjść - uważają.

- Chcemy przystąpić do ERM2, gdy rynki się trochę uspokoją. Może to nastąpić za dwa miesiące, tak jak mam nadzieję, lub w drugiej połowie roku - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" minister finansów Jacek Rostowski.

Takiej oferty ze Słowacji polscy narciarze jeszcze nie widzieli. Ośrodki narciarskie na Słowacji oferują polskim narciarzom niższe ceny na wyciągi niż turystom innych nacji. To reakcja na kryzys i spadek kursu złotego do euro - pisze "Gazeta Wyborcza".

Trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym. Między innymi takie kryterium będzie musiał spełnić przyszły szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Tak zdecydowała rada nadzorcza giełdy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie poprzedzające tę decyzje zdarzenia – ustaliła „Rzeczpospolita”.

10-20 groszy za jeden wpis. Tyle nieuczciwe agencje od PR płacą swoim ludziom, by w internecie na forach internetowych zachwalały określone produkty. "Gazeta Wyborcza" alarmuje, że fałszywe rekomendacje zalewają sieć, a znalezienie firmy, która będzie gotowa zająć się taką kampanią, jest bardzo proste.

Polska nie chce złagodzenia kryteriów wejścia do strefy euro - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w Brukseli. Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz zapewnił też, że "jesteśmy w stanie spełnić najbardziej surowe warunki wejścia do euro". Zebrani na nieformalnym szczycie przywódcy unii byli zgodni, że zasad wejścia do strefy euro nie należy zmieniać.

- Nawet 4 miliardy euro pożyczy Polsce w tym roku Europejski Bank Inwestycyjny - powiedział prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Maystadt uważa, że pod względem sytuacji gospodarczej Polska jest w lepszej sytuacji niż inne kraje Europy Środkowej.

Kluczem do skuteczności działań antykryzysowych podejmowanych przez UE jest odblokowanie akcji kredytowych - wynika z projektu deklaracji, przygotowanej na niedzielny szczyt UE przez czeskie przewodnictwo. Uczestnicy mają wyrazić poparcie dla wspólnego rynku i sprzeciwić się protekcjonizmowi.

Fatalne dane amerykańskiego PKB, a na koniec dnia nienajlepsze notowania giełdowe - to piątek w USA. Wall Street odnotowała spadki wszystkich indeksów po ogłoszeniu, że rząd przy udziale grupy prywatnych inwestorów z zagranicy (m. in. Singapuru i Arabii Saudyjskiej) przejmie sporą część udziałów w Citigroup. Inwestorzy boją się, że to oznacza nacjonalizację.

Pan Mariusz zaproponował nam zakup akcji spółki Dębica. Wyniki spółki są dobre. Czy w momencie kiedy rosną raty kredytowe, ochoczo będziemy kupować nowe opony? Czy ryzykowny zakup może przynieść zyski?