Najnowsze

Najnowsze

Drobni inwestorzy nie wykazują specjalnego zainteresowania akcjami Enei a maklerzy nawet nie przygotowują oferty kredytowej na ich zakup. Mały odzew drobnych graczy jest paradoksalnie szansą na udany debiut i stabilny akcjonariat - pisze "Parkiet".

Przeważająca większość internautów, którzy oddali głosy w naszej sondzie, bo aż 85 proc. zgadza się na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Co więcej, uważają oni, że to jedyna szansa na niezależność energetyczną naszego kraju.

- Kropka nad i w sprawie zbudowania w Polsce elektrowni atomowej nie została jeszcze postawiona - stwierdził w "Magazynie 24 godziny" wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Wcześniej zapowiadał, że mogłaby ona powstać w 2030 r.

Iran zamierza zwiększyć swą dzienną produkcję ropy naftowej o milion baryłek dziennie, tj. do poziomu 5,3 milionów baryłek - oznajmił w niedzielę szef ministerstwa ds ropy naftowej, Gholam Hosein Nozari.

Amerykańska Rezerwa Federalna najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu obniży stopy procentowe. Niektórzy komentatorzy spodziewają się nawet, że mogą one po raz pierwszy zejść poniżej wartości 1 procenta.

- Nadchodząca prezydentura będzie najtrudniejszą od czasów Franklina D. Roosevelta - uważają eksperci CNN i wymieniają zadania, przed którymi stanie John McCain lub Barack Obama. Na pierwszy plan wysuwa rozprawienie się z kryzysem finansów.

- W Polsce nie ma realnego kryzysu. Gwałtowne osłabienie złotego i spadki na giełdzie to naturalny efekt wycofywania z naszego rynku krótkoterminowego kapitału - ocenił wiceminister Waldermar Pawlak. Jego zdaniem trzeba reagować spokojnie i nie panikować.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował o utworzenie specjalnego funduszu pomocowego dla banków z krajów rozwijających się. Jego zdaniem nie wolno pozwolić, aby ofiarami obecnych "zawirowań" padli ci, którzy najmniej się do nich przyczynili, czyli ubodzy mieszkańcy krajów wschodzących.

Popełniłem błąd - mówił podczas piątkowego przesłuchania w Kongresie Alan Greenspan, który przez 18 lat kierował bankiem centralnym USA. Słynny Fed, czyli Rezerwa Federalna, która miała być oparciem dla amerykańskiego systemu finansowego, ponosi odpowiedzialność za obecny kryzys na światowych rynkach - pisze "Dziennik".

Spadek sprzedaży samochodów w ostatnich miesiącach odbija się na sytuacji pracowników europejskich koncernów. Francuskie Renault zapowiedziało już zmniejszenie produkcji o 20 proc., co równoznaczne jest z przymusowymi urlopami. W odpowiedzi, robotnicy wyszli na ulicę.

Litr benzyny poniżej 4 złotych - cena, która jeszcze w lipcu wydawała się absolutnie nieprawdopodobna teraz obowiązuje na stacjach benzynowych w wielu polskich miastach. Jednak obniżki cen widoczne są tylko na tych stacjach, które nie należą do dużych koncernów paliwowych.

Piątek upływa też pod znakiem ciągle bardzo słabego złotego. Nasza waluta utrzymuje się na poziomach, a które spadła wczoraj, po gwałtownym osłabieniu. Co było tego przyczyną i czy narodowy bank polski właściwie zareagował - nie reagując?

500 milionów czystego zysku. Tyle zarobiły Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzając pieniędzmi przyszłych emerytów w pierwszym półroczu. Zarobiły mimo, ze OFE traci. I to traci na potęgę. Kiedy mogą odrobić straty i czy potrzebne są nowe rozwiązania prawne by środki na wypłaty przyszłych emerytur były bezpieczniejsze.

Kolejna fatalna sesja na amerykańskiej giełdzie. Ale znacznie lepsza, niż wydawało się to jeszcze przed otwarciem. Tym razem totalna wyprzedaż akcji na rynkach w Azji i w Europie wpłynęła na decyzje amerykańskich inwestorów. Obawiają się oni, że kryzys w sektorze finansowym spowoduje globalną recesję, która już się zaczyna. Dlatego Dow Jones Industrial Average stracił na zamknięciu 312 punktów.

Brytyjska gospodarka oficjalnie wchodzi w okres recesji -PKB skurczyło się w trzecim kwartale o pół procent. To pierwsze załamanie wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii od 1991 roku.

- Osłabienie złotego wpływa korzystnie na polskich przedsiębiorców. Ten mechanizm promuje eksport, powstrzymuje import i dzięki temu nasza gospodarka może uniknąć spowolnienia - przekonywał w "Magazynie 24 godziny" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Ponad 13 milionów klientów, prawie 114 miliardów złotych wpłat i tylko 25 miliardów złotych zysku dla przyszłych emerytów. To dorobek 9 lat funkcjonowania 15 otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. Warto w takiej sytuacji zapytać ile na przyszłych emerytach zarobiły same fundusze.

Obrót akcjami na dwóch największych rosyjskich giełdach po raz kolejny wstrzymany. Po tym jak w piątek indeks RTS spadł o 13,68 proc., a MICEX zanurkował o 14,24 proc., Federalna Służba ds. Rynków Finansowych zamknęła parkiety do wtorku.

Już zdawało się, że w samo południe na rynku walutowym nastąpił krach. Kurs euro zbliżał się już do 4 złotych, dolar był po 3,13 zł, a frank szwajcarski, w którym Polacy zaciągnęli kilkadziesiąt miliardów złotych kredytów mieszkaniowych był po 2,69 zł. Wartość pogardzanego ostatnio funta zbliżyła się do 4,9 zł. Jednak na koniec dnia złoty umocnił się i to także w porównaniu z notowaniami z czwartku.