Najnowsze

Najnowsze

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT ustanawiające drugą, 32-procentową stawkę podatku dochodowego. Zdaniem RPO, parlament naruszył tym przepisem szereg wartości i zasad konstytucyjnych.

Pięć państw podpisało umowę ws. budowy gazociągu Nabucco, który za pięć lat ma transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu, zmniejszając zależność Europy od surowca z Rosji. Wciąż nie wiadomo jednak na 100 proc., skąd dokładnie popłynie błękitne paliwo.

Zakupy w tanim markecie, wizyta w sex-shopie, a nawet picie drinków - każdy powód jest dobry, aby odmówić kredytu. Banki - niczym orwellowski Wielki Brat - śledzą wydatki swoich klientów i na ich podstawie decydują: czy wciąż jesteś wiarygodnym kredytobiorcą - informują amerykańskie media.

Komisja Trójstronna do spraw społeczno-gospodarczych uzgodniła wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej na 1317 złotych. Przyjęto w ten sposób propozycję rządu, aby wzrost wyniósł 3,2 proc., choć swoje kolejne oczekiwania zgłaszają związki zawodowe. W bieżącym roku minimalna płaca wynosi 1276 złotych.

Energetycy grożą strajkiem generalnym, protestując przeciwko rządowym planom prywatyzacji firm tej branży. Jeśli zdecydowaliby się na najostrzejszą formę sprzeciwu, bez prądu byłoby 86 proc. krajowych odbiorców.

Wpis na Twitterze, wzywający do wycofania pieniędzy z jednego z miejscowych banków, przysporzył nie lada kłopotów Jeanowi Anleu z Gwatemali. Jego sprawą zajęła się prokuratura, a mężczyzna trafił przed oblicze sądu za "szerzenie paniki finansowej".

Bezrobocie na poziomie 12-13 procent pod koniec 2009 roku prognozuje w TVNC CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 10,8 proc. Mimo to resort nie spodziewa się gwałtownego wzrostu bezrobotnych, bo - jak mówi wiceminister - liczy na racjonalne zachowanie przedsiębiorców.

Kolejna odsłona zmagań o przejęcie Opla: prowadzimy z General Motors zaawansowane rozmowy - potwierdził belgijski koncern RHJ. Belgijski inwestor swoją propozycję w negocjacjach wzmacnia dodatkowym argumentem - zachowania wszystkich miejsc pracy w niemieckich fabrykach Opla.

McDonald’s zamierza opuścić Londyn i przenieść swoją główną siedzibę do Genewy - pisze "Financial Times". Firma dołączy tym samym do coraz większego grona amerykańskich firm, które przenoszą swoje główne europejskie centrale do Szwajcarii. Powód to korzystniejsze opodatkowanie zysków z własności intelektualnej.

W czerwcu najlepszy zarządzający funduszem inwestycyjnym akcji zarobił dla klientów 8,6 procent. - wylicza "Puls Biznesu". W tym samym czasie WIG urósł 3,7 procent.

Wszyscy czterej najwięksi operatorzy komórkowi naciągają klientów na nienależne opłaty - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak donosi "Puls Biznesu", Urząd właśnie skierował do sądu pozew o naruszanie przez operatorów interesów konsumentów.

Tylko co 20 Polak ukrywa swoje dochody przed fiskusem - wynika z raportu przygotowanego przez europejską fundację badającą warunki pracy. To odsetek taki sam, jak średni dla całej UE. Jednak Polacy przepracowali na czarno więcej godzin niż statystyczni Europejczycy. W Polsce było to przeciętnie 360 godzin, w Unii Europejskiej - 199.

W ciągu ostatniego roku polskie firmy wydały na zakup tzw. e-podpisu około 65 mln zł - wylicza "Gazeta Prawna". Być może ten wydatek okaże się bezsensowny, bo przepisy przestaną go wymagać. Ale jeśli ktoś e-podpisu jeszcze nie ma, to i tak powinien go kupić...

Firmy transportowe obawiają się, że ZUS zażąda od nich zapłacenia składek od diet wypłaconych kierowcom międzynarodowym wraz z odsetkami z ostatnich 10 lat - pisze "Rzeczpospolita". Dla wielu przedsiębiorstw oznaczałoby to bankructwo. Pierwsze firmy już dostały ZUS-owskie decyzje.

Do środy rząd musi w rozporządzeniu określić kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej - pisze "Gazeta Prawna". Na razie kwoty są zamrożone, co oznacza, że już w tym roku część rodzin żyjąca poniżej minimum egzystencji nie otrzyma pomocy.

Turcja zrezygnowała z żądania 15 proc. gazu przesyłanego gazociągiem Nabucco. To poważne ustępstwo Ankary przed poniedziałkowym szczytem w sprawie energetycznej magistrali.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który utrzymał wzrost gospodarczy. - Jeśli nawet widmo recesji jest tu obecne, to eksperci są zgodni co do tego, że ten ważny rynek powinien pozostać w miarę bezpieczny wobec kryzysu - pisze agencja AFP.

Poszukując inwestora dla upadających stoczni w Gdyni i Szczecinie, rząd zobowiązał się do zakupu gazu z Kataru za wyższą niż inne kraje cenę - pisze "Gazeta Wyborcza". Teza ta jednak opiera się wyłącznie na poszlakach, na jej potwierdzenie brak twardych dowodów.

Bezrobotny, zawsze ubezpieczony – tak można by sparafrazować znane polskie powiedzenie. A, że rośnie liczba bezrobotnych w Polsce, rośnie pula pieniędzy, które za ich ubezpieczenie płacić muszą Urzędy Pracy. Ministerstwo Zdrowia zaraz po wakacjach zaproponuje więc nowe przepisy, które ograniczą liczbę osób rejestrujących się jako bezrobotne tylko po to, by zdobyć ubezpieczenie. Kto na tym skorzysta?

Grecki sąd w Atenach uznał za nielegalny zaplanowany na sobotę strajk kontrolerów lotów. Gdyby doszedł do skutku, w środku sezonu wakacyjnego, przez całą dobę nie wylądowałby w Grecji żaden samolot. Kontrolerzy domagają się lepszych warunków pracy i podwyżek.