Najnowsze

Najnowsze

Polska gospodarka rośnie i wychodzi z kryzysu, ale to wcale nie znaczy, że polskie firmy mają się coraz lepiej. W pierwszym kwartale pogorszyła się rentowność sprzedaży większości branż. Przyczyniły się do tego wahania złotego, surowa zima i niechęć do zmian w spółkach. Firmy ratowały się cięciem marż oraz kosztów.

Oprócz promocji kraju za granicą i żniw dla branży turystycznej, mistrzostwa świata w piłce nożnej mogą mieć mniej pożądane konsekwencje. Przez kraj przetacza się fala żądań płacowych, a związkowcy w razie ich niespełnienia grożą strajkiem generalnym sektora publicznego. A z kolei ich spełnienie może rozsadzić budżet państwa i napędzić wysoką inflację - obawiają się analitycy

Najbogatszy człowiek w Polsce, inwestor giełdowy, kierujący wieloma firmami - doktor Jan Kulczyk. Jakie są jego najbliższe plany biznesowe? Co sadzi o przemianach w polskiej gospodace? O tym i nie tylko w rozmowie przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Spółka eCard chce skoncentrować się na działalności związanej z funkcją agenta rozliczeniowego, wzmocnić pozycję rynkową w segmencie e-commerce i zająć stabilną pozycję w obsłudze pozostałych transakcji bezgotówkowych. Planowane jest zwiększenie dynamiki wzrostu i uzyskanie dodatniego wyniku netto w latach 2010-2013. Co jeszcze spółka planuje zrobić aby osiągnąć swój cel? I jak spółka radzi sobie w tym roku? Rozmowa z prezes spółki e-Card, Ewa Bereśniewicz-Kozłowską.

W poniedziałek wartość portfela RDO wzrosła o 0,11%, podczas gdy indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 0,28%. W portfelu zgromadziliśmy też sporą ilość gotówki. Na co ją wykorzystać? Czekamy na Państwa propozycje.

Zaczynamy od stanu polskiej gospodarki, która w pierwszym kwartale tego roku urosła o 3 procent. To wynik dobry i zgodny z oczekiwaniami resortu finansów - podkreślał dziś na naszej antenie minister Jacek Rostowski. Taki poziom PKB zapisano też w przekazanym do Brukseli planie konwergencji finansów publicznych. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Materiał Cezarego Królaka.

Boom'u kredytowego nie ma, ale widać wyraźnie, że akcja związana z udzielaniem kredytów hipotecznych przybiera na sile. Banki coraz intensywniej walczą o klientów, konkurując między sobą wysokością marży. Rynek jest trudny, bo od czasu szczytu hossy na rynku kredytowym zmieniło się wiele po stronie wymagań, które spełnić musi kredytobiorca. Materiał Patrycjusza Wyżgi.

O przyjęciu euro przez Polskę długo było cicho. Złoty powoli acz systematycznie odrabiał straty z przełomu lat 2008/9. Kiedy jednak w maju, wskutek greckiej paniki zatrząsł się znowu w posadach, sprawa wprowadzenia euro w Polsce powróciła. - Polska chce wejść jak najszybciej do strefy euro - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach marszałek sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta.

Coraz więcej europejskich państw ma problemy ze zbyt wysokimi deficytami budżetowymi. Takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia muszą ciąć swoje budżety. O przyszłości Europy i Polski rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze.

Odpowiedni design może zapewnić rentowność biznesu. Przykładów nie brakuje. Dobrze zaprojektowany fotel-leżak do pracy z przenośnym komputerem może okazać się przepustką do pokaźnych zysków. O tym jak zaprojektować swój zysk - materiał Marka Klapy.

Fundusze nieruchomości kontratakują – i znów będą zachęcać klientów do przekazywania pieniędzy na biurowce i galerie handlowe. Czym różni się fundusz nieruchomości od funduszu nieruchomości, na co mogą liczyć ci którzy kupowali ich certyfikaty kilka lat temu i ci którzy zrobią to teraz? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Fundusze zagraniczne w portfelu polskiego klienta… i milion w portfelu złożony w sporej części z globalnych obligacji a tylko w niewielkiej z polskich akcji – dlaczego to ma być dobry pomysł? Autorem dzisiejszej inwestycyjnym układanki jest Aleksander Jawień z Investment Fund Managers.

Jeszcze w piątek prezes PSL Waldemar Pawlak wykluczał poparcie jego partii dla kandydatury Marka Belki na prezesa NBP. Kandydaturę tę wysunął w zeszłym tygodniu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dziś jednak prezes PSL mięknie i nie wyklucza "szerokich rozmów" na ten temat.

Zamiast funduszu inwestycyjnego własny portfel – inwestycje pod specjalnym nadzorem w domach maklerskich i firmach zarządzających. Ile trzeba przynieść gotówki by zostać klientem asset managementu, ile kosztuje zarządzanie na zamówienie, dlaczego wyniki są na ogół lepsze niż w funduszu inwestycyjnym? Rozmowa z Krzysztofem Kasińskim, wicedyrektorem DM PKO BP.

Czwarta wzrostowa sesja z rzędu na koniec miesiąca. Podsumowanie jej przebiegu przedstawił Błażej Karwowski.

Prezydent Francji naciska swoich europejskich partnerów w sprawie stworzenia sekretariatu, który działałby jako rząd gospodarczy eurolandu - pisze francuski dziennik "Le Monde".

Ministerstwo Finansów ma już projekt tak zwanej reguły wydatkowej, czyli zbioru zasad, które spowodują, że w przyszłości wydatki publiczne nie będą rosły. Nie ujawnia go jednak jeszcze, bo najpierw musi go poddać konsultacjom społecznym oraz z innymi resortami, co zrobi w tym tygodniu.

Osiąganie zysków to główny cel prowadzenia działalności gospodarczej. Osiągany dochód jest dowodem tego, że przedsiębiorstwo jest dobrze zarządzane i istnieje zainteresowanie wytwarzanymi przez firmę produktami lub usługami. Otwierając firmę zakładamy, że będzie ona przynosiła zyski. Jednak, aby można było się z nich cieszyć, trzeba je najpierw oszacować. Jak opracować rachunek zysków i strat? Gościem programu "Biznes Lunch" była Katarzyna Stefańska - portal StockWatch.pl

Cztery tysiące uczestników, blisko siedmiuset prelegentów, kilkadziesiąt sesji oraz debat panelowych. W Katowicach rozpoczął się Drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Na miejscu obecna jest także telewizja TVN CNBC Biznes. Podczas pierwszego dnia kongresu, o prognozach dla polskiej gospodarki Mikołaj Kunica rozmawiał z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim.

Choć 48 proc. młodych Polaków chciałoby założyć własny biznes, to decyduje się na to tylko 2 proc. z nich. Dlaczego tak się dzieje? Bo młodzi boją się skomplikowanych przepisów podatkowych, konkurencji i braku środków - odpowiada na podstawie własnych badań instytut Millward Brown SMG/KRC.