5 tys. zł za brak nowego dowodu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dowodu nie wymieniło jeszcze 270 tys. Polaków

Nawet 5 tys. złotych - tyle mogą zapłacić Ci, którzy nie wymienili swojego dowodu na nowy. We wtorek straciły ważność stare, książeczkowe dowody osobiste. Od dziś można posługiwać się tylko plastikowymi. Ci, którzy nie wymienili dowodów, bądź nie odebrali nowych oprócz konsekwencji finansowych mogą mieć problem z załatwieniem wielu spraw.

Brak ważnego dokumentu tożsamości uniemożliwi zakup mieszkania, telefonu komórkowego czy założenia konta w banku. Nie będziemy mogli także zaciągnąć kredytu, ani wypłacić pieniędzy w okienku bankowym.

Utrudnione może być również załatwienie jakichkolwiek formalności w urzędzie i u notariusza. Od stycznia nie można też na podstawie starych dokumentów przekraczać granicy z innymi krajami Unii Europejskiej.

Ale to nie koniec przykrości związanych z brakiem nowego dowodu. Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Za uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega się karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo grzywnie (art. 55) w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Zgłoś wymianę dowodu!

Osoby, które nie wymieniły dowodów, albo przebywają za granicą i ich nie potrzebują, albo na co dzień z nich nie korzystają dowody, rzecznik MSWia

Z kolei Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że osoby które wymieniły ostatnio dowód nie powinny zapomnieć o zgłoszeniu tego faktu do urzędu skarbowego w ciągu 30 dni, do ZUS-u w ciągu 7 dni, oraz do swojego banku. Niezgłoszenie takiej informacji może grozić grzywną.

270 tys. nadal z zieloną książeczką

Jednak według szacunków MSWiA około 270 tysięcy osób nadal nie złożyło wniosku o wymianę zielonej książeczki. - Z informacji zebranych przez nas wynika, że osoby, które nie wymieniły dowodów, albo przebywają za granicą i ich nie potrzebują, albo na co dzień z nich nie korzystają - powiedziała rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka.

Ustawę o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. Sejm przyjął we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z nią, stare dowody tracą ważność 1 kwietnia 2008 roku.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24