4You Airlines przerywa milczenie. "Postępowanie UOKiK niezrozumiałe"

Najnowsze

tvn24Prokuratura bada 4You Airlines

To, co robi UOKiK, jest dla nas niezrozumiałe. Postępujemy zgodnie z obowiązującymi procedurami, które wyznaczył nam sam urząd - poinformowała w piątek firma 4You Airlines w komunikacie. Wczoraj UOKiK zwrócił się do prokuratury o zbadanie spółki pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

"W nawiązaniu do działań Prezesa UOKiK, chcielibyśmy poinformować, że w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, 4You Airlines ma jeszcze 6 dni na reakcję i odpowiedź w sprawie (pismo z urzędu doręczono wczoraj). Wyjaśnienie to zostanie udzielone i przekazane zgodnie 
z przepisami prawa w obowiązującym spółkę terminie" - poinformował zarząd firmy.

"Udzielimy wyjaśnień"

"To, co robi UOKiK, jest dla nas niezrozumiałe. Postępujemy zgodnie z obowiązującymi procedurami, które wyznaczył nam sam urząd. Mając możliwość złożenia stosownych wyjaśnień, jesteśmy jej jednocześnie pozbawiani. Niezależnie od naszego braku zrozumienia dla zaistniałej sytuacji, wyjaśnienie to zostanie złożone, podobnie jak udzielimy wszystkich wyjaśnień w sprawie postępowania sprawdzającego prokuratury, o ile prokuratura na takie działania się zdecyduje. Samo bowiem złożenie zawiadomienia nie oznacza, że toczy się jakiekolwiek postępowanie przeciwko spółce" - czytamy w komunikacie 4You Airlines.

UOKiK przypomniał w czwartkowym komunikacie, że postępowanie wyjaśniające w sprawie 4You Airlines wszczął 26 sierpnia. "Z napływających do Urzędu sygnałów wynikało, że przedsiębiorca może wprowadzać konsumentów w błąd co do charakteru świadczonych usług oraz własnej sytuacji prawnej. Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br." - czytamy.

Brak dokumentów

Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wynika, iż 4You Airlines nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki. Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie przez firmę przed 3 listopada 2014 r.

W opinii UOKiK nieprawdziwe mogą być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem z informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że żaden polski przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, a 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia umowy leasingu samolotów" - wskazał urząd. "Mając na uwadze wszystkie powyższe okoliczności i duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z zawartych umów, Prezes UOKiK zwrócił się do organów ścigania z prośbą o dokonanie analizy działania 4You Airlines pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa, w szczególności oszustwa w rozumieniu art. 286 Kodeksu karnego" - czytamy w komunikacie.

Autor: ToL/bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 4YOUAirlines.com